Нужни са международен консенсус и хармонизиране на процесите на сертифициране на фотоволтаичните панели, предназначени за интегриране в сгради, и това ще бъде от решаващо значение за масовото възприемане на технологията. Това е предизвикателството днес пред соларната индустрия, обяви Програмата за фотоволтаични енергийни системи (PVPS) на Международната агенция по енергетика (IEA).
В момента липсват ясни процедури за тестване и сертифициране на сградно-интегрираните фотоволтаици (BIPV). Съществува спешна необходимост от хармонизиране на стандартите за тестването и сертифицирането им.
Бъдещите стандарти ще трябва да отговарят на изискванията, свързани със сградите и електротехническите показатели, и ще са от решаващо значение за намаляване на разходите, опростяване на навлизането на пазара и насърчаване на международното сътрудничество.
Растежът на BIPV „не винаги отговаря на очакванията“ и все още заема малка ниша в слънчевия сектор, според доклада. Този пазар в момента се оценява на 300-500 MW в Европа и около 2 GW в световен мащаб.
Анализът цитира предизвикателствата: интеграцията, липсата на стандартизация и рентабилността са основни причини за по-бавното навлизане на BIPV. Наред с това пречки са „ограниченото образованиe“ сред професионалистите в строителството, недостигът на квалифицирани специалисти, съчетаващи фотоволтаична и строителна експертиза, както и конкуренцията от страна на традиционните решения.
„Това е свързано и с факта, че съществува отчетлива разлика в стандартизацията между двата сектора – на сградите и електрическото оборудване“, се казва в доклада. „Докато традиционната фотоволтаика разполага с изчерпателен набор от стандарти, за BIPV все още търсим стандартизирано тестване, което обхваща както фотоелектричната технология, така и строителните нужди – и избягва дублирането на подобни тестове“.
Докладът обяснява, че регулирането на BIPV на международно ниво все още се разглежда основно от стандартите на IEC за електроенергийната част и стандартите ISO за сградната част. За да получат валидиране и сертифициране за своите продукти, производителите на BIPV трябва да провеждат тестове и да следват процедури за съответствие, установени от двата сектора – а това може да доведе до увеличаване на разходите, закъснения и пазарна несигурност.
Ще бъде от решаващо значение да има една целенасочена и ясна рамка за стандартизация, отчитаща фактори като качество, надеждност, производителност и безопасност, според доклада. Това ще е от решаващо значение за бъдещето на BIPV. Ще помогне за отключване на по-голям пазарен потенциал и ще осигури стандарти за безопасност и качество.
Наред с това, според доклада на IEA-PVPS, трябва да се отчете направеният значителен напредък чрез проекта BIPVBOOST. Това е европейска инициатива, която документира най-съвременните критерии и изисквания за квалификация на BIPV продуктите. Тя предлага протоколи за първоначално изпитване, включително работни температури и тестове за устойчивост на удар.
„Този проактивен подход, който в момента се прилага в текущи проекти, има за цел да стимулира напредъка в BIPV технологията чрез насърчаване на международен консенсус и улесняване на безпроблемната интеграция в съществуващите регулаторни рамки, проправяйки пътя към обещаващо бъдеще за BIPV“, заключава документът.