Южнокорейски изследователи разработиха лек робот за носене, предназначен да помогне на парализирани хора да се движат. Екзоскелетът им позволява да ходят, да преодоляват препятствия и да се изкачват по стълби.
Екипът на Лабораторията за екзоскелети на Корейския институт за напреднали науки и технологии (KAIST) съобщи за разработката на робот, който може лесно да бъде интегриран в ежедневието на хората с увреждания.
Ким Сеун-хуан, страдащ от параплегия (вид парализа, която засяга както горните, така и долните крайници), е изследовател в лабораторията. Той показа прототип на екзоскелетния робот WalkON Suit F1, който му позволява да ходи със скорост от 3,2 км/ч, да изкачва стълби и да прави странични крачки.
„Той може да дойде при мен, където и да съм, дори когато седя в инвалидна количка, и да ми помогне да се изправя, което е една от отличителните му черти”, казва Ким пред Ройтерс.
Активният екзоскелет, наречен WalkON Suit F1, е изработен от алуминий и титан, тежи 50 кг и се задвижва от 12 електрически мотора, които симулират движенията на човешките стави по време на ходене.
Парк Юн Со, друг член на екипа от KAIST, споделя, че е бил вдъхновен от филма Железният човек (Iron Man): „След като гледах Железният човек, си помислих, че би било страхотно, ако мога да помогна с робот на хората в реалния живот”.
За да осигури баланс на човека по време на ходене, роботът е оборудван със сензори на подметките и горната част на тялото, които следят 1000 сигнала в секунда и предвиждат планираните движения.
Парк пояснява, че лещите в предната част на робота действат като очи, които анализират околната среда, определят височината на стълбите и откриват препятствия, компенсирайки липсата на сензорни способности при хора с пълна параплегия.