Нова концепция дава втори живот на сървърния хардуер

Проектът GreenSKU за повторно използване на сървърни компоненти ще помогне за намаляване на потреблението на енергия и емисиите на парникови газове (снимка: CC0 Public Domain)

Microsoft, заедно с група учени, разработи нова концепция за устойчиви GreenSKU сървъри. Идеята е старите компоненти от машини, излезли от експлоатация, да се използват в нови сървъри без загуба на производителност.

Сървърите, които формират гръбнака на съвременната цифрова инфраструктура, консумират огромни количества енергия и произвеждат значителни емисии на парникови газове. За да разрешат този проблем, изследователи от Microsoft, Университета Карнеги Мелън и Университета на Вашингтон въведоха нова концепция за устойчив сървърен дизайн, наречена GreenSKU.

Проектът GreenSKU има за цел да използва повторно сървърни компоненти, които обикновено се изпращат на депото след 3-5 години употреба. Очаква се това да помогне за намаляване на потреблението на енергия и емисиите на парникови газове, свързани с производството и работата на сървъра.

Изследователите изчисляват, че прилагането на GreenSKU в практиката може да доведе до 8% намаление на емисиите на парникови газове за сървъри, използващи този подход.

Концепцията на GreenSKU стъпва на обратната съвместимост, отбелязва TechRadar. Напредъкът в технологиите, като CXL (Compute Express Link) контролерите, направи възможно използването на компоненти от различни поколения, например DDR4 и DDR5 модули памет, без значителна загуба на производителност. Това позволява повторно използване на стари компоненти в нови сървъри, намалявайки потреблението на енергия и емисиите на парникови газове.

Изследователите също така са разработили софтуерен слой, който допълнително оптимизира производителността и определя кои изчислителни задачи са най-подходящи за GreenSKU в сравнение със стандартните Azure сървъри.

GreenSKU машините са оборудвани с енергийно ефективни процесори AMD Bergamo, както и повторно използвани RAM и SSD модули от изведени от експлоатация сървъри. Това помага за намаляване на емисиите на парникови газове, свързани с производството на оборудване.

Изследователите изчисляват още, че използването на GreenSKU може да доведе до 0,1-0,2% намаление на емисиите на парникови газове в цялата глобална инфраструктура. Това е сравнимо с емисиите от употребата на смартфони в САЩ.

Повторното използване на стари компоненти обаче не е задача без предизвикателства. Например, повторното използване на RAM модули води до повишена латентност и намалена честотна лента на паметта – това се решава с помощта на техники за обединяване на паметта.

По същия начин по-бавните скорости на четене и запис в SSD дисковете се компенсират с помощта на RAID технологии. В крайна сметка предизвикателствата са преодолими и концепцията GreenSKU изглежда жизнеспособна.

Коментари по темата: „Нова концепция дава втори живот на сървърния хардуер”

добавете коментар...

  1. Захласнат

    Aaa 3-5 години, при нас са по 7-12 години сървърите 🙂 ..добре че ги сменяме в момента 🙂

Коментар