Слънчеви клетки ще обвият пътя на влака-стрела

Tънки, леки, гъвкави слънчеви клетки ще бъдат залепени по шумозащитните бариери около влака-стрела в Япония (снимка: CC0 Public Domain)

Перовскитни слънчеви клетки ще обвиват шумозащитните бариери по трасето на влака-стрела в Япония. Компаниите Central Japan Railway Co. и Sekisui Chemical разкриха плановете си за внедряване на гъвкавите фотоволтаични пластини по протежение на влаковата линия „Токайдо Шинкансен“.

Гъвкавите и леки перовскитни соларни клетки във вид на тънък филм ще бъдат монтирани върху шумозащитните бариери. Влаковият оператор работи с месна фирма – производител на пластмаси, който наскоро пусна в експлоатация 100 MW перовскитна производствена линия за соларни клетки.

Линията „Токайдо Шинкансен“ е район с висока слънчева радиация. „Чрез използването на гъвкави слънчеви клетки на места, където преди беше трудно да се инсталират конвенционални слънчеви панели, ще бъде възможно да се генерира възобновяемо електричество в по-широка област“, каза железопътният оператор в изявление. Фирмата добави, че енергията, генерирана от слънчевите масиви, ще бъдат доставяна на близките ЖП гари.

Компанията каза, че използва тънки, леки, гъвкави перовскитни слънчеви клетки от филмов тип, които – според съобщенията – са по-устойчиви на натиск от вятъра и на вибрации от преминаващите влакове. Този дизайн избягва превръщането на звукоизолиращата стена в тежка, носеща конструкция.

„Тъй като шумовите бариери имат дълъг живот, ние разработихме прототип с перовскитни слънчеви клетки, които могат лесно да бъдат прикрепяни и отделяни с предположението, че слънчевите клетки може да бъдат подменяни като част от рутинната поддръжка“, добави компанията.

Все пак японците не се хвърлят да правят каквото и да е, без да са проверили предварително всеки детайл. Затова първият прототип ще ще бъде изграден в изследователския център „Комаки“, където ще се проведат първоначални тестове. „Ние ще приложим вибрации и ветрово натоварване, симулиращи преминаването на влак, за да разгледаме структурата и да се уверим дали може да издържи на железопътната среда, както и да проверим въздействието върху производителността на производството на електроенергия.“

Sekisui Chemical е съшата японска компания, която в края на миналата година заяви, че ще инвестира 90 милиарда йени в производствена линия за перовскити с първоначален капацитет от 100 MW. Тя трябва да започне работа през 2027 г. Sekisui планира и да комерсиализира своята технология за гъвкави перовскитни соларни панели, произведени в съществуващите съоръжения, през 2025 г. Фирмата наскоро придоби фабрика, която бе собственост на японския производител на електроника Sharp, на стойност 25 милиарда йени. Придобиването включва сгради, захранване, охлаждане и съоръжения.

От своя страна дръзкият план на въпросната компания дойде месец след като в края на ноември Министерството на икономиката, търговията и промишлеността на Япония заяви, че планира да разположи около 20 GW нови фотоволтаични системи, базирани на перовскити, до 2040 г.

Коментар