Независимо дали за работа, общуване или забавление – ние разчитаме на цифровите технологии всеки ден. Но все повече се говори, че връзката ни с малкия екран не е здравословна, че дигиталните устройства и приложения са пристрастяващи и вредни, съсипват концентрацията, съня, нервите. Изследванията обаче показват, че времето пред екрана всъщност не е основният фактор за проблемите. Можем ли тогава да направим по-здравословна връзката си с малкия екран? Как?
Със сигурност можем да имаме по-добри взаимоотношения със своите дигитални джаджи. Нека помислим какво можем да сторим.
Не е важно „времето“ пред екрана
Колко време използваме устройствата си не е толкова важно, колкото как ги използваме. По-добре е да помислим за типовете съдържание, което консумираме, за контекста, в който го консумираме, и защо го консумираме.
Някои изследователи предлагат да мислим за „дигитална диета“. Когато обмисляме реалната си храна, ние не питаме „колко храна да ям“, по-важно е да разглеждаме гамата от храни, баланса на хранителните вещества, избягването на крайностите. По същия начин можем да мислим и за дигиталните си взаимодействия: от какво имаме нужда, какво искаме, какво ни е потребно и как трябва да бъде балансирано.
Ако се използват по правилния начин, нашите цифрови устройства могат да ни предложат многобройни ползи и удобства. Лишаването от тях не е най-ефективното решение.
Навици или зависимост
Не, ние не сме пристрастени към своя смартфон или към социалните медии. Ако мислим по този начин, ние се съсредоточаваме върху използването на технологиите изключително от гледна точка на отрицателни ефекти и единственото решение, естествено, изглежда да е въздържанието. Вместо това, според изследванията, има по-полезен начин за рамкиране на използването на технологиите – по отношение на формирането на навици – който може да ни предложи по-ефективни инструменти за положителна промяна.
За какво обичаме да използваме телефоните си? Целенасочено ли използваме екраните си за полезна дейност или сме развили безсмислени, неползотворни навици? Ако насочим мисленето си към този по-нюансиран подход, можем да преминем отвъд обикновената „дигитална детоксикация“, за да постигнем реално полезен ефект.
Оценяване на навиците
По-осъзнатото използване на екрана няма да доведе до значима промяна, ако го направим само веднъж. Трябва непрекъснато да се самооценяваме и да сме наясно с дигиталните навици, които си създаваме. Хубаво е да си задаваме въпроса „защо“. Например, ако успеем да разберем по-добре защо изпитваме нужда да изиграем още една игра вечер преди сън, вместо да си легнем и да се наспим, ще можем да разкрием по-дълбоки, „офлайн“ тенденции, нужди, проблеми.
Първата стъпка в този процес е да се „хванем“ в правилния момент, да осъзнаем кои са непродуктивните и вредни навици.
Промяна на навиците
След като сме идентифицирали вредните си навици, можем да да променим поведението си, за да предотвратим превръщането им в по-сериозни проблеми. За съжаление тук няма единна рецепта как да стане това. За сметка на това човек сам може да си помогне най-добре. Важно е да разберем как сами да се преборим с навиците, които оценяваме като вредни.
Например, изследванията показват, че „нощните“ режими на смартфоните всъщност не правят нищо биологично, за да подобрят съня, но задаването на време за явна промяна в цветовия тон на екрана може да бъде добро напомняне, че е време да оставите устройството настрана и да вземете книга в ръка. По същия начин можем да заменим непродуктивното стоене пред екрана с полезни действия, било то онлайн или офлайн.