Редовното общо събрание на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) избра новия Управителен съвет на организацията, който ще ръководи стратегическите ѝ приоритети за следващите две години. За председател на борда беше избран Йордан Гинев, главен оперативен директор на Digitall Group и управляващ директор за България.
„Основен приоритет за AIBEST е да насърчава ефективното партньорство между държавата, академичните институции и частния сектор, което е от ключово значение за устойчивото развитие на българската икономика. През 2025 г. ще съсредоточим усилията си върху ключови области като повишаване на инвестициите в образованието, стимулиране на иновациите и подкрепа за развитието на предприемаческата екосистема”, каза новият председател на асоциацията.
Йордан Гинев е ИТ предприемач с над 15 години международен опит в управлението на организации в технологичния сектор и на изнесените бизнес услуги. Член е на борда на AIBEST през последните две години, което допълнително подчертава неговия ангажимент към развитието на технологичния и бизнес сектора.
Към Управителния съвет се присъединяват нови членове с богат професионален опит. Това са Александър Бекяров – изпълнителен директор на „HP Inc. България”, Кристина Георгиева – вицепрезидент „Операции” в „TELUS Digital”, Марин Трошанов – директор услуги, обучение и развитие за Източна Европа в „DXC Technology” и Явор Костов – управляващ партньор в „Cushman & Wakefield Forton”.
Изпълнителен директор и член на борда на AIBEST остава Наталия Шишкова-Георгиева. Досегашният председател Илия Кръстев, изпълнителен директор на „A Data Pro” и член на УС на БРАИТ, е в борда и ще продължава да играе ключова роля в стратегическите инициативи на асоциацията. От членовете на предходния борд остават също Петър Торнев – директор на Технологичния център на „Accenture България” и Иван Русев – R&D Директор в „Експириън България”.
Новият борд ще работи за запазване на позициите на България и региона като водеща дестинация за високотехнологични продукти и услуги. Основните задачи включват:
Укрепване на регулаторната среда: Подобряване на институционалната стабилност и предвидимостта на бизнес климата.
Интеграция с ЕС: Активна подкрепа за приемането на България в еврозоната, което ще затвърди доверието на инвеститорите.
Дигитална трансформация: Насърчаване на иновациите и създаване на устойчиви клъстерни инициативи в подкрепа на местните икономики.
Модернизация на образованието: Подобряване на връзката между образованието и бизнеса чрез интеграция на STEM дисциплините и намаляване на функционалната неграмотност.
Привличане на инвестиции: Създаване на стимули за развойни дейности, насърчаване на високотехнологични сектори, увеличаване и преквалификация на специалистите в сектора.