Финансирането на градските климатични проекти е крайно недостатъчно

40 процента от климатичните проекти в градове от развиващите се икономики изискват пълно финансиране (снимка: CC0 Public Domain)

Общо 611 града в 75 държави са планирали 2508 проекта, свързани с инфраструктура за климата, търсейки общо 86 милиарда долара инвестиции, разкри най-новият анализ на инициативата „Глобален договор на кметовете“. Анализът обхваща проекти, свързани с климатичната и енергийната инфраструктура, за 2024 година.

Търсенето на финансиране за климата в градовете се увеличава от година на година, според ГДК. Отчетените нужди от инвестиции са се увеличили с 23 процента през 2024 г. Това обаче остава само малка част от 800 милиарда долара годишни публични инвестиции от националните правителства и институциите за финансиране на развитието, необходими до 2030 г. Тази „празнина“, според анализаторите, представлява и „безпрецедентна възможност“ за ускоряване на устойчивата градска трансформация.

Смекчаване и адаптиране към климата

Въпреки напредъка градското финансиране на климата остава крайно недостатъчно. Макар че потоците от градско финансиране за климата са се увеличили повече от два пъти между 2017 г. и 2022 г., те все още не достигат потребните приблизително 4,5 трилиона долара, необходими годишно до 2030 г. за смекчаване на климата и адаптиране на градовете.

86 процента от докладваните проекти активно търсят финансиране, а 40 процента от проектите в нововъзникващи пазари и развиващи се икономики изискват пълно финансиране. Налице е належаща нужда от целенасочени инвестиции за отключване на тези основни решения за климата.

Трите най-добри сектора за инвестиции през 2024 г. са:

  • Управление на водите – 272 проекта ($28 милиарда)
  • Транспорт – 397 проекта ($19 млрд.)
  • Сгради и енергийна ефективност – 508 проекта ($12 милиарда).

Докато развитите икономики отчитат най-голям брой проекти, като Европа, Северна Америка и Латинска Америка са водещи по брой отчетени проекти; градовете в развиващия се свят представляват само 27 процента от общите отчетени нужди от финансиране. Този дисбаланс подчертава необходимостта от по-голяма международна подкрепа за осигуряване на устойчивост на климата в най-уязвимите градски райони.

„Време е да увеличим финансирането за климата, да насърчим по-силно междусекторно сътрудничество и да вземем положителни решения, които ще изградят устойчиви градове и ще гарантират устойчиво бъдеще за всички“, казват анализаторите.

Ключови действия

Градовете се справят с климатичната криза, но е необходима по-голяма подкрепа, особено в нововъзникващите пазари. CDP и партньорите призовават за:

  • Увеличено местно финансиране за климата: трябва да се мобилизират най-малко 800 милиарда долара годишно в публични инвестиции до 2030 г., за да се посрещне нуждата от 4,5 трилиона долара за градско финансиране за климата;
  • Ангажираност на частния сектор: насърчаване на благоприятни за инвестиции условия, сътрудничество с публични финансови институции за стимулиране на финансиране в мащаб и смекчаване на емисиите на парникови газове и климатичните рискове в градовете;
  • Съгласуване на национални и местни стратегии: потребна е гаранция, че стратегиите за NDC са в съответствие с местните нужди за достъпно, ефективно финансиране на градския климат.

„Градовете са водещи в борбата срещу изменението на климата, но без спешни и значителни инвестиции, техните усилия ще бъдат възпрепятствани“, каза Кейти Уолш, ръководител на CDP за финансиране на климата за градове, щати и региони и лидерство в Северна Америка.

„Увеличението с 23 процента на докладваните инвестиционни нужди показва нарастващия мащаб на действията по климата в градовете, но недостигът на финансиране остава критична бариера. Цифрите от тазгодишния анализ подсилват едно ключово послание: градовете предприемат действия, но не могат да го направят сами“, допълни Уолш.

Анализаторите са единодушни, че липсващото финансиране е важно в дългосрочен план. Градовете по света вече имат водеща роля в борбата с климата и напредват с критични проекти за градска инфраструктура, за да изградят устойчиви общности за години напред“.

Коментари по темата: „Финансирането на градските климатични проекти е крайно недостатъчно”

добавете коментар...

  1. Иванчо Глупака

    Няма климатична криза, ако хората не я създават. Вместо да сечете, садете дървета и всичко ще си дойде на мястото.

Коментар