Светлинен интернет по въздуха: фотонните чипове на Google

Този фотонен чип на Google е в основата на технология за светлинен интернет по въздуха
(снимка: X Company / Alphabet)

Интернет е на прага на революционна промяна, най-малкото в определени сегменти на мрежата, където традиционните технологии не са удачно решение. Google разработва фотонни чипове, които ще позволят излъчване на интернет по въздуха чрез светлинни лъчи.

Подразделението X на Alphabet (компанията майка на Google) обяви новаторски фотонен чип за разгръщане на интернет мрежа по въздуха без кабели. Светлинните мостове са инсталирани на разстояние 1 км един от друг и осигуряват предаване на данни със скорост 10 Gbit/s.

Ако всичко върви добре, това технологично решение може да замени оптичните влакна и дори сателитния интернет Starlink. Бъдещето ще покаже дали технологията е жизнеспособна. Проектът за създаване на светлинни мостове се нарича Taara, което означава „звезда” на санскрит, отбелязва Tom’s Hardware.

Светлинният приемопредавател Taara първоначално е създаден за проекта Loon на Google – мрежа от дирижабли на голяма надморска височина, предназначени да осигурят интернет в слабо населени райони на планетата. Проектът Loon обаче беше прекратен и обещаващите разработки сега намират приложение в нов проект.

Идеята зад светлинните мостове Taara е, че те могат да бъдат евтина алтернатива на оптичните канали. „Оптичните влакна са златният стандарт за високоскоростна свързаност, но често са твърде скъпи, непрактични или географски недостъпни”, казва старши ръководителят на проекта Махеш Кришнасвами.

Решението за безжичен интернет със светлинни мостове може да помогне на хората в места, където няма възможност за полагане на оптични кабели, както и на жителите на гъсто населени райони, където Starlink е по-малко ефективен.

Първото поколение мостове Taara имаха размер (височина) приблизително 76 см и включваха множество огледала и устройства за калибриране. Тези „светофари” биха могли да предават данни със скорост от 20 Gbps на разстояние от 20 км.

Технологията Тааrа вече демонстрира своята ефективност в реални условия
(снимка: X Company / Alphabet)

Новото решение е въплъщение на минимализма. Сега приемопредавателят Taara се побира на нокът – размерът му е само 13 мм. Скоростта на предаване е ограничена до 10 Gbps на разстояние от 1 км, но това се компенсира от намалените размери и значително по-ниската цена на такива мостове.

Всички системи за калибриране вече са вградени в чипа – на практика, това е готово устройство, което може да революционизира телекомуникациите.

„Нашият екип предвижда бъдеще, в което свързаността не е ограничена от кабели или високи разходи”, казва Кришнасвами. „Чрез драстично намаляване на размера и сложността на нашите системи, целим в крайна сметка значително да намалим разходите за свързаност, създавайки мрежов ефект в индустрията”.

Технологията на Тааrа вече е демонстрирала своята ефективност в реални условия. Светлинните мостове са успешно внедрени по целия свят, осигурявайки свързаност в Карибите след прекъсване на кабелите, в градски центрове в Индия, където все още няма достъп до 5G мрежи, и на много други места.

Следващата стъпка в развитието на Taara ще бъде разработката на нов дизайн на чипа. Google планира да увеличи обхвата и пропускателната способност на устройството, като създаде версия с хиляди излъчватели.

Коментари по темата: „Светлинен интернет по въздуха: фотонните чипове на Google”

добавете коментар...

  1. Anonymous

    И ще стане, че дъждът, снегът, мъглата и различната плътност на слоевете въждух ще са най-големият враг на интернет…

Коментар