
Информацията за градчето с най-много кръгови кръстовища на квадратен километър е доказателство за това как първоаприлски шеги стават “истина” в интернет и не можем да знаем доколко достоверно е това, което четем (снимка: CC0 Public Domain)
Една първоаприлска шега, публикувана преди пет години, се превърна в „истинска новина“ в интернет. И вече никой не може да обори безумното твърдение, мултиплицирано от безброй търсачки, агрегатори и алгоритми.
Всяка година английският журналист Бен Блек публикува по някоя закачлива фалшива история в своя обществен новинарски сайт „Cwmbran Life“ по повод първи април. От 2018 г. насам 48-годишният мъж си прави майтапи, като към нереалните си „новини“ прикачва и реалистично изглеждащи изображения, за да накара текстовете да изглеждат достоверно.
През 2020 г. Блек публикува фалшива история, в която твърди, че градчето Кумбран е признато от Книгата на рекордите на Гинес за това, че има най-много кръгови кръстовища на квадратен километър. Пет години по-късно Блек е „шокиран“ и „притеснен“, откривайки, че фалшивата му новина е използвана от инструмента за изкуствен интелект на на най-голямата търсачка в мрежата – и че шегата му отпреди пет години вече се представя като истинска информация.
Блек казва, че навремето решил да започне да пише фалшиви новини за Деня на шегата за „малко забавление“ и че жена му обикновено му помага с идеите. Концепцията за неговата новина през 2020 г. идва оттам, че Кумбран е нов град, където „често свързването на къщите с кръгови кръстовища е най-лесният начин за строеж“.
„Измислих си брой на кръговите кръстовища на квадратен километър и добавих фалшив цитат от жител – и кликнах за публикуване. Запомни се много добре, хората се смееха“, спомня си журналилстът. Същият следобед Блек отбелязал историята като първоаприлска шега, за да изясни на читателите си, че не бива да вярват безусловно на текста. Много от тях са харесали споделената публикация в социалните мрежи и коментарите им подсказват, че почти всички са разбрали шеговития характер на новината.
Въпреки това, на следващия ден авторът установил, че неговата псевдо-новина е била взета от по-голям, национален новинарски уебсайт – без негово разрешение – и публикувана. Въпреки усилията му да убеди колегите си да премахнат публикацията, тя си останала онлайн.
Блек признава, че е „забравил всичко това“ към днешна дата. Докато не решава да потърси предишните си истории първоаприлски историйки преди броени дни.
Сега Блек споделя, че е изненадан да открие как най-голямата AI търсачка, както и местен уебсайт за обучение за шофиране, използват статията му отпреди пет години, твърдейки с пълна сериозност, че Кумбран има най-високата концентрация на кръгови кръстовища в света. „Наистина е смущаващо, че някой в Шотландия може да потърси „пътища в Уелс“ и да се натъкне на данни, които просто не са верни,“ казва шегобиецът.
„Това не е опасна история, но показва как фалшивите новини могат лесно да се разпространяват, дори ако са от доверен източник. И въпреки, че промених текста още същия ден, се вижда, че интернет може да си направи всичко. Това просто е лудост“, допълва Блек.
Отивайки по-далеч от конкретния случай, Блек казва, че днес AI се превръща във все по-голяма заплаха за независимите издатели, като много AI инструменти използват оригиналното им съдържание без разрешение – и го представят в различни формати, от които мнозина други да се възползват. „Наистина е разочароващо, защото сега никой няма да посещава нашите уебсайтове“, казва журналистът.
Той също така посочва, че по-големите новинарски уебсайтове са сключили сделки с фирмите за изкуствен интелект за сътрудничество, но малките издатели не могат да си позволят подобни договори. „Нямаше шанс да мога да направя това“, казва Блек.
Питате се каква е тазгодишната първоаприлска шега на английския журналист? Никаква. Тази година е решил да не публикува шеговита история за първи април под предтекст, че е „твърде зает“. И е решен и за в бъдеще да не публикува шегобийски новини.