Почти половината от служителите, анкетирани от Microsoft, сравняват деня си с „безкраен поток от задачи” – без ясно начало, край или време за фокусиране
(снимка: CC0 Public Domain)
Границите между работата и личния живот се размиват, а изкуственият интелект може да влоши претоварването на хората със служебни задачи, ако не бъдат въведени нови правила за неговото използване, предупреди Microsoft.
Докладът Microsoft Work Trend Index показва, че границите на работното време се размиват, като служителите работят сутрин, вечер и през уикендите, а изкуственият интелект може да влоши претоварването с работа повече от очакваното.
Изводите в документа се основават на анализ на поведението на милиони потребители на Microsoft 365 и на повече от 31 000 служители в 31 държави.
Според данните, активността по имейл и месинджъри започва преди 6:00 ч. сутринта и продължава след 20:00 ч. Над една трета от служителите отговарят на имейли късно през нощта, а 16% участват в онлайн срещи след официалния край на работния ден.
Почти половината от анкетираните сравняват деня си с „безкраен поток от задачи” – без ясно начало, край или време за фокусиране, сочи анализът.
Една от причините за това е високата фрагментация на деня. Служителят получава известия средно на всеки 2 минути и превключва между задачи до 280 пъти на ден.
Повече от половината от срещите се провеждат без дневен ред, а 10% са насрочени в последния момент. Вместо фокусирана работа се наблюдава непрекъсната обратна връзка, подчертава докладът.
На този фон изкуственият интелект изглежда като решение: автоматизира бележки, резюмира срещи, генерира шаблони за имейли и помага при планирането.
Но, както подчертава Microsoft, без промени в структурата на работа, изкуственият интелект рискува не да намали, а да ускори претоварването. Автоматизацията без приоритети и нови правила може просто да „ускори бягането в кръг”, казват авторите на доклада.
За да се избегне това, Microsoft препоръчва преминаване към нов формат на работа: създаване на ясни периоди за фокусирани задачи, въвеждане на „правила за мълчание” на екипите и обучение на служителите да работят заедно с изкуствения интелект като партньор, а не като изпълнител.
Докладът предупреждава: ако компаниите не преразгледат подхода си, изкуственият интелект само ще увеличи натоварването – скоростта на работа ще остане висока, а полето за задълбочено мислене ще изчезне.