Студентите у нас ще четат лекциите и в интернет

Студентите в България вече ще могат да намират и четат лекциите на своите преподаватели в Интернет. За целта висшите училища у нас започнаха да изграждат виртуални библиотеки и да слагат в тях уеб-базирани курсове по дисциплини от основните си специалности, съобщи през седмицата ДАИТС (Държавната агенция за информационни технологии и съобщения).
Наскоро стартиралият проект за създаване на национална мрежа от виртуални библиотеки за електронно обучение се финансира от ДАИТС и ръководи от Академичната общност по компютинг (АОК). На всички държавни висши училища е предадена безвъзмездно софтуерната платформа за електронно обучение “eLearning Shell”.
За преподавателите това е инструмент за бързо и лесно правене на уеб-базирани курсове, а за студентите – виртуална библиотека. До момента за работа с платформата са обучени близо 150 администратори и преподаватели от цялата страна.
В началото висшите училища ще въведат във виртуалните си библиотеки уеб-базирани курсове по основните дисциплини. В перспектива материалът по всички предмети трябва да бъде достъпен в Интернет.
Студентите в Русенския университет “Ангел Кънчев”, например, вече могат да се подготвят за повече от 150 дисциплини по материали в глобалната мрежа. В напреднал етап на въвеждане на уеб-базирани курсове са и Софийският университет “Св. Климент Охридски”, Стопанската академия „Димитър Ценов” в Свищов и Шуменският университет “Епископ Константин Преславски” .  
Проектът за изграждане на мрежата от виртуални библиотеки е в рамките на “Националната програма за създаване на виртуално образователно пространство”, приета през 2002 г. Тя се реализира в отговор на инициативата „Електронно обучение” на Европейската комисия.
Целта на новия проект е да се създадат и свържат в национална мрежа виртуални библиотеки от всички университети, колежи и институти на БАН. По този начин ще се подпомогне и включването на България в програмите еLearning и eContent на Европейската комисия.
До края на годината в мрежата ще бъдат включени всички университети, а през 2007 г. – колежите и институтите на БАН. Желание за включване в мрежата е изразено и от страна на Народната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”. 
Досега по Националната програма бяха създадени пилотната виртуална катедра по компютинг „Джон Атанасов”, Виртуалният факултет по информационни и комуникационни технологии и Българският виртуален университет (www.bvu-bg.eu). В университетите от страната и в много институти са оборудвани близо 250 компютърни зали за електронно обучение, отчете ДАИТС.
Почти във всички университети действат точки за безжична връзка с Интернет, което е предпоставка за преход към мобилното обучение. Вече работи и първото самостоятелно звено на БВУ – виртуалният инфо-център за докторанти. Той е създаден с участието на Висшата атестационна комисия и вече има близо 45 000 посещения, отчетоха от агенцията по информационни технологии.

Коментар