Българско дете ще даде име на спътник

Уникален шанс за децата да дадат името си на спътник от проекта "Галилео" разкрива нова инициатива на Европейската комисия. Конкурсът за рисунки цели да повиши интереса на децата към Космоса, съобщи Комисията.

Отличилото се с най-добра рисунка дете от всяка държава-членка ще даде името си на спътник от програмата „Галилео“. Първите два спътника ще бъдат изведени в орбита през септември и ще носят имената на спечелилите деца от Белгия и България, където конкурсът ще стартира на 10 април.

 
Конкурсът на Европейската комисия започва на 10 април в България и Белгия

 

Състезанието ще се проведе през септември и в останалите 25 държави-членки за даване име на следващите спътници, поетапно извеждани в орбита от 2012 г. нататък. Конкурсът е отворен за участие на деца на възраст от 9 до 11 години и ще се провежда по азбучен ред на държавите-членки.

„Нашето желание е да пробудим творческото начало у децата, така че още от детска възраст те да подхождат с ентусиазъм към Космоса и възможностите, които той предлага. Ние ще възнаградим тази креативност с уникална възможност – като предоставим на 27 деца шанса всяко от тях да даде името си на един спътник", каза заместник-председателят на Европейската комисия Антонио Таяни.

От 10 април до 31 май всички деца, живеещи в Белгия и България и родени през 2000, 2001 и 2002 година, са  поканени да направят рисунка, свързана с Космоса и аеронавтиката, да я сканират или да я заснемат с цифрово устройство и да я качат на създаден за тази цел уебсайт. Във всяка страна тричленно национално жури ще избере най-добрата рисунка, а името на спечелилото дете ще бъде дадено на единия от двата спътника, които се предвижда да бъдат изведени в орбита през септември.

Същият регламент на конкурса ще бъде спазен и в останалите 25 държави-членки, където началото на конкурсната надпревара ще бъде поставено на 1 септември и тя ще приключи на 15 ноември.

Извеждането на спътниците ще става на редовни интервали от 2012 г. нататък, докато не бъде изградена цялата спътникова мрежа (която би трябвало да наброява 30 спътника). Редът, в който имената на децата ще бъдат давани на спътниците, се определя по азбучен ред според изписването на имената на държавите-членки на техните национални езици.

Конкурсът ще бъде обявен във всяка една държава-членка чрез съобщения за пресата, поща, адресирана до училищата, учителските сдружения и образователните портали. Освен че ще събуди интерес към темата, това ще даде материал на учителите за обсъждане на Космоса и спътниковата навигация в клас, посочиха от Европейската комисия.

Програмата „Галилео“ е европейски проект в областта на спътниковата навигация. Същността му е реализирането на глобална система за спътникова навигация по подобие на GPS. Предвид все по-нарастващото значение на приложенията, основани на спътниковата навигация, за бизнеса и за гражданите, „Галилео“ ще осигури независимостта на Европа в тази важна област, като гарантира общодостъпността на тези приложения.

Коментар