Страхът преди решаване на математическа задача активизира части от мозъка, които отговарят за усещането за болка, установиха учени от Чикагския университет. Данните сочат, че дори очакването на „страшно събитие”, каквото е решаването на задача, може да причини в определени случаи болезнени усещания.
Учените са изследвали феномена, известен като „страх от математика” (Mathematical anxiety), или „математическа фобия”, описан още през 1972 година. Според изследователите, честите психически разстройства на студенти и ученици преди или по време на изпити са свързани с недостатъчната подготовка по предмета, съобщи PlosOne.org.
Центровете на болката се активират не само по време на решаване на задачата, но и в очакването за това изпитание, твърдят учените. Дразнител в случая се явява самият предмет, математиката, а не свързаните с нея действия. Така например, активност в центровете за болка се наблюдава при хора, на които просто е даден учебник по математика или са били помолени да влязат в клас.
Страхът от математиката може да бъде признат за пълноценно заболяване, тъй като при него са налице негативни физически и психологически реакции, а това е характерно и за други фобии, отбелязват учените.