Европейската комисия ще предостави 150 млн. евро за 20 международни проекта за научни изследвания на мозъка, стана ясно днес при старта на инициативата „Европейски месец на мозъка“. С това общият размер на инвестициите на ЕС в научни изследвания на мозъка от 2007 г. насам ще надхвърли 1,9 млрд. евро.
През май ще бъдат представени европейските научни изследвания и иновации в областта на невронауките и когнитивните способности и свързани с тях области чрез над 50 прояви в цяла Европа.
Инициативата има за цел не само да бъдат представени най-новите постижения в тази област, но и да се отправи призив за по-решителни действия за борба с мозъчните заболявания. Сред целите е и да се покаже как изучаването на мозъка може да революционизира компютърните технологии.
Инициативата ще се проведе в момент на повишено внимание към научните изследвания на мозъка, след като неотдавна бяха обявени два амбициозни нови проекта в ЕС (проект „Човешки мозък“) и САЩ (проект BRAIN).
“За много европейци съществува вероятност да бъдат засегнати от свързана с мозъка болест през своя живот. За лечението на болните вече изразходваме 1,5 млн. евро всяка минута и тази тежест върху нашите здравни системи вероятно ще се увеличава със застаряването на населението”, коментира европейският комисар по въпросите на научните изследвания и иновациите Мойра Гейгън-Куин.
“Научните изследвания на мозъка могат да допринесат за облекчаване на страданията на милиони пациенти и на тези, които се грижат за тях. Разгадаването на тайните на мозъка може да разкрие цяла нова вселена от услуги и продукти пред нашите икономики“, допълни еврокомисарят.
За около 165 милиона европейци съществува риск да се разболеят от някаква форма на мозъчно заболяване в определен момент от живота си.
Със застаряването на населението и нарастването на броя на хората, страдащи от болестта на Алцхаймер и други дегенеративни или свързани с възрастта психични разстройства, разходите за лечение вероятно рязко ще се увеличат.
Поради това е необходимо спешно да бъде открити по-подходящи начини за профилактика и лечение на мозъчни заболявания. Разбирането на начина, по който функционира мозъкът, е необходимо на Европа да запази челните позиции на икономиката си в областта на новите информационни технологии и услуги.