Инвестициите в технологии за работа с големи данни продължават да растат. Но повечето организации не разбират как вложенията в Big Data ще помогнат на бизнеса им.
Според доклад на Gartner, през настоящата година 64% от организациите са вложили пари в подобни решения или планират да направят това. За сравнение, година по-рано делът на тези компании беше 58%.
Инвестиционни планове разкриват 19% от анкетираните, а 15% възнамеряват да отделят средства за Big Data в близките две години. 30% от компаниите вече са инвестирали в решения за големи данни.
В проучването на Gartner са участвали 720 компании. От тях само 8% са внедрили завършени решения за работа с големи данни.
Big Data е обобщено наименование на цяло поколение нови технологии и архитектури, призвани да решават ефективно проблеми, свързани с увеличения обем на данните, както и с източниците на информация и критичната необходимост от обработка на данни, чиято структура не е известна предварително и може да варира в широки граници.
Настъпи време за експерименти и начало на установяване на пазара за големи данни, коментира Gartner. Повечето организации обаче не разбират как инвестициите в Big Data ще помогнат на бизнеса им.
Според анализаторската компания, 49% от предприятията виждат в тези инвестиции възможност за повишаване на ефективността на работа за сметка на съкращаване на ИТ разходите и откриване на рисковете. За 55% от анкетираните, вложенията в решения за големи данни са преди всичко опит за подобряване на работата с клиентите.
42% от организациите използват тенденцията Big Data за разработка на нови продукти и бизнес модели. Други 23% искат да превърнат веднага в печалба използването на решения за големи данни.
Big Data продуктите са най-търсени от компании в сферата на медиите, банковия сектор и услугите. В близките две години активно ще развиват това направление и транспортните компании – още сега половината от тях планират да инвестират в технологии за големи данни. Интерес проявяват също компаниите от медицината и застрахователния бизнес (съответно 41% и 40%).
Според оценка на Gartner, през 2012 година са похарчени 28 милиарда долара за обработка на големи данни и решения на проблеми, свързани с тях. През настоящата година тези разходи в ИТ бюджетите ще достигнат 34 млрд. долара.
По данни на IDC, през 2012 година обемът на данните е набъбнал с 1200 екзабайта (1 екзабайт е равен на 1 милион терабайта). По-голяма част от този обем се пада на видео съдържанието.
Много ясно всички чакат някой друг да рискува влагане на средства. На практика да се видят реално проблемите на новата технология и да изкачат да се разрешат пропуски, проблеми и най-вече да се снижат цените след направените тех. оптимизации.