След като окупира трайно първото място при смартфоните, мобилната платформа Android превзе и пазара на таблети, измествайки iOS на Apple.
През 2013 г. са продадени общо 195 милиона броя таблети, което е ръст от 68% спрямо предходната година, сочи доклад на Gartner. Начело са устройствата с Android, продажбите на които възлизат на 121 млн., спрямо 53 млн. през 2012 т.
Този резултат отрежда на Android дял от 62% при таблетите, в сравнение с 46% в предходната година. В същото време продажбите на iPad са нараснали от 61 на 70 млн. броя, но делът на Apple е намалял от 53% на 36% и платформата iOS вече не е лидер на пазара за таблети.
Ключов фактор за успеха на Android е способността на платформата да работи на устройства от различни ценови категории, отбелязва Gartner. През миналата година таблетите станаха масов продукт, а потребителите получиха широк избор от устройства на база Android – в рамките на своите бюджети и с добри характеристики.
Apple продължава да бъде значим играч, особено в сегмента на премиум устройствата. Подходът на компанията принуждава останалите играчи да я конкурират с пълноценни екосистеми, дори в сегмента на устройствата с малък екран като iPad mini.
Делът на Windows 7 и 8 на пазара за таблети е около 2,1% за миналата година, благодарение на продажби на 4 милиона устройства с операционните системи на Microsoft, което е два пъти повече спрямо 2012 г., по данни на Gartner.
Екосистема в случая се използва за устройства които са съвместими и осъществяват определена функционалност заедно. В това отношение андроид превъзхожда в пъти епъл, понеже периферията съществуваща за андроид е в пъти повече и по евтина при същата функционалност. Визирам не само любителската употреба на операционните системи, но и професионални устройства. Ако нямате идея за какво говоря не е нужно да коментирате. Ако екосистема се нарича симбиозата между отделни продукти на една марка, то опел с гуми мушелин никога няма да тръгне. Или мерцедес с нещо друго… Или БМВ с запалителна систеа БОШ или там каквато е. Или Тойота, произведена в северна америка от китайски работници. Епъл имат изключителен бизнес модел, който е вървежен само в средите със средна емоционална и ниска рационална интелигентност. Последното изречение не е произволно твърдение, а е плод на статистически проучвания.
Точно така, копирайки от Apple се опитват да я минат, в собствената й игра. Е няма как да стане !!!
без да имам претенцията да cъм екcперт :
apple е лидерът … оcтаналите копират бизнеc моделът им и cе опитват да ги доcтигнат .. проблемите им cа cвързани c коефициентът на ефективноcт който поcтигат защото е в пъти по-малък от този на apple …
До Editor. Сългасен съм правилно сте превели статията но, единствено от останалите играчи, Майкрософт могат да направят екосистема тъй като имат разработена операционна система за всичките си устройства.
Здравейте, в статията е посочен източникът на този анализ – това е авторитетната компания Gartner. Ето какво казват те по въпроса за екосистемата – “Apple’s approach will continue to force vendors to compete with full ecosystem offerings, even in the smaller-screen market as the iPad mini”
Още един драскач който не мисли. Екосистема се нарича симбиозата между отделните продукти на една марка. Примерно да снимаш нещо с телефона си , а снимката да се синхронизира между всичките ти устройства без да се налага да ползваш допълнителни софтуери. Играейки игра на едно от устройствата, да можеш да продължиш да я играеш на друго от там от където си стигнал.
А ябълката каква екосистема има понеже всички чаркове ги купува а ?
“Подходът на компанията принуждава останалите играчи да я конкурират с пълноценни екосистеми, дори в сегмента на устройствата с малък екран като iPad mini.”
Каква екосистема при Андроид като те имат само мобилна ОС ? Technews, въобще имате ли идея какво пишете ?