Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) изпрати отворено писмо до министър-председателя в оставка, с копие до президента на България и медиите, в което изразява тревога, че през юни тази година се обявени тръжни процедури от държавни и общински администрации в областта на ИКТ, които съдържат дискриминационни условия по отношение на изискванията към кандидатите.
„Това ограничава свободната конкуренция и създава предпоставки за корупция. Тези изисквания са обект на обжалвания на отделни фирми пред съответните съдебни институции, което води до отлагане на процедурите и в някои случаи до неосъществяването им, съответно реален риск от загуба и/или отказ на финансиране от европейските съобщностни фондове”, гласи писмото.
От друга страна, в техническите задания се допускат груби грешки, които водят до странни критерии за оценка на техническите оферти на кандидатите и будят подозрения за корупция и/или недобросъвестна подготовка на техническите задания, твърди още БАИТ.
Според асоциацията, по този начин се създават практически непреодолими затруднения за участие на утвърдени български и чуждестранни ИТ компании, които имат опит и ресурси да изпълнят проекти, но поради дискриминационните условия и неадекватна техническа документация не могат да подадат предложения.
„Като следствие се създава впечатление за недобросъвестно изразходване на огромни суми от държавния бюджет и европейки съобщностни фондове за изпълнението на проекти, чиято крайна цел или ефективност са неясни и неадекватни”, пише БАИТ.
Сред спорните търгове са посочени тези в Министерство на образованието, младежта и науката за доставка на платформа за електронно обучение, както и на гаранционен сервиз на компютърна и периферна техника и системи и решения за видео наблюдение и сигурност.
В списъка фигурира също поръчка на Изпълнителна агенция “Електронни съобщителни мрежи и информационни системи” за изграждане на комуникационна система на територията на страната, както и търг на Министерство на здравеопазването за изграждане на национална здравно-информационна система.
БАИТ очаква от правителството незабавно да се намеси и да спре всички проблеми процедури, поради невъзможност за отстраняване на недостатъците им, съгласно последната действаща редакция на ЗОП. Общата стойност на обявените поръчки надхвърля 50 милиона лева, а дълготрайните им ефекти надхвърлят мандатите на повече от едно правителство, посочват от асоциацията.