НАСА разчита все повече на Linux системи и отворен код в своите космически изследвания, в частност – търсенето на ценни ресурси на чужди планети. Няколко инженери в Космическия център Кенеди работят върху създаване на роботи, които един ден ще обхождат повърхността на други планети, за да събират различни ресурси.
В бъдеще автономните машини ще кацат на Луната, на астероиди или на Марс с цел сондиране на почвата за вода, лед и други ресурси, които ще се преобразуват в ракетно гориво или въздух за дишане от астронавтите, съобщи НАСА.
На този етап малките работи, наречени Swarmies, патрулират само в околностите на космическия център на НАСА във Флорида. Техните създатели ги програмират и контролират с помощта на популярната Linux дистрибуция Ubuntu.
Роботите могат да изпълняват команди за придвижване в различни направления и да търсят конкретни материали в почвата. Специалистите на НАСА използват базова инсталация на Ubuntu 12.04.
Повечето потребители на Ubuntu използват системата за ежедневни задачи и забавление, но Linux дистрибуциите имат много по-сериозен потенциал. Той вече е осъзнат от научните работници, които харесват Linux и често използват системата с отворен код в своите изследвания, вкл. за космически мисии.
Юзърчо по-скоро е имал предвид точно каква система върви в самите роботи и това е най-интересното, но пропуснато. Какъв Embedded OS или RTOS ползват и от къде може да се види кода и програмните библиотеки – нали е open source все пак.
Техните създатели ги програмират и контролират с помощта на популярната Linux дистрибуция Ubuntu.
Юзърчо, ха ха ха и аз за същото си мислех…
Интересно какво остава от Ubuntu като махнем графичната среда или по-точно надстройката Unity и репозиторито – остава чист Linux kernel и на роботите не им трябва Unity. Хубаво да кажат точно какво ползват и какво са писали, а не само парадиране с името Ubuntu.