Най-уязвимата операционна система е епълската десктоп платформа Mac OS X. След нея се нареждат мобилната iOS (също на Apple) и още по-изненадващо – Linux, съгласно изследване на компанията за сигурност GFI, в което обаче има един много спорен момент.
Класацията отчита броя на откритите уязвимости през миналата година. Windows Server 2008 на Microsoft заема четвърто място по този показател. Важно е да се отбележи, че статистиката отчита общия брой уязвимости за семействата OS X, iOS и Linux, докато при Windows е разгледана всяка отделна версия.
Ако данните за Windows се обединят, то платформата на Microsoft ще събере 248 уязвимости, което я поставя на първо място с голяма преднина спрямо OS X, а Linux ще изпадне от Топ 3. От друга страна обаче, част от уязвимостите в различните версии на Windows са общи, което затруднява определянето на точния им брой като цяло за платформата.
GFI не обяснява защо е съставила рейтинга по този начин. Таблицата съдържа данни за три типа уязвимости – критични, от средно и ниско ниво. По брой на критичните уязвимости отново първа е OS X, втора – iOS, но трето място в този случай заема Windows Server 2008, а не Linux.
Данните са взети от националната база за уязвимости в софтуера – National Vulnerability Database (NVD). През 2014 г. в нея за въведени 7038 записа, което прави средно по 19 уязвимости на ден. Почти всяка четвърта уязвимост (24%) е имала критичен характер.
За линукс кърнела, трябва да се уточни коя версия. Нормално е по-новите версии да са по-бъгави от по-старите. Само дето хората ползват по-стари и проверени версии, т.е. реално, на мнозинството реални машини, линукс кърнела е вероятно да е с много по-малко бъгове от представените тука.
Ако пък ползвате стабилния Дебиан, Убунту LTS или Ред Хат, едва ли ще намерят токова критични бъгове в ядрото.
Относно, представената стакмистика – както по-долу отбелязаха вече, не отговаря на реалността, щото Уиндовс е развъдник на вируси и това го знае (и го е изпитал на гърба си) всяко хлапе 🙂
Аз пък съм на убунту съм супер доволен,компа е фурия
Тц,тц,тц знаех си, че се набутах преди няколко години като си взех първоят мак … ама пусто като не искам да се занимавам с антивирусни, малуери и по една карама пачове на седмица. А пък на тея все едно някой им вярва.
Според мен не само броя и критичността определят важността. Много зависи от самите уязвимости какво съдържат. Защото само Critical, High, Medium са само общо описание. Може 3 уязвимости да са много по-зле от 3000. Хубаво е, когато се пишат такива статистики да има много по-сериозна информация. Една табличка копи и пейст е слаба работа, само обърква хората, които не разбират…
Според мен класацията е наобратно .. в един прост backtrack който е достъпен за широката публика има около 20 пъти повече exploit-и за windows (било 7,8, server 2008 и там другите бози) от колкото за Linux, а за OS X мисля, че дори и не съм виждал – говорим за реални дупки в сигурността, голяма част на които все още не са оправени… тая статистика си е долна реклама на windows спрямо Apple и Линукс общността (е и UNIX в това число)
Има обаче една манипулация и в тази статия…
Защо събирате уязвимостите при Windows за да ги докарате до 248? По-скоро 90% тях са общи за всичките версии, не случайно се въртят между 30 и 40 като бройка на версия. Но пак няма как да сме сигурни без да видим детайлен рапорт
Хахаха нормално е да ги разделят така, след като някой от бозата им плаща 🙂 Все пак трябва да накарат хората да си купуват бъгавия Windows, вместо да са с по-сигурни и най-вече безплатни ОС 🙂