Apple и Google работят над нова технология, която ще позволи на смартфоните да предоставят на потребителите необходимата им информация още преди да са я поискали. Подобна функционалност ще се появи в iOS и Android устройствата още през септември тази година, съобщи Уол Стрийт Джърнъл.
Двете компании подхождат различно при разработка на технологията. Помощникът на Apple, който се очаква в деветата версия на iOS, ще прилага информация, изхождайки от данните, съхранявани в iPhone, докато софтуерът на Google ще използва данни от онлайн услуги.
Според анализатори, Apple и Google ще използват новата технология за финансови цели. Apple ще се стреми да привлече повече купувачи, а Google – да увеличи аудиторията за рекламодателите. Освен това функцията за предугаждане на действията на потребителите може да повлияе положително на развитието на умните часовници и т.нар. свързани автомобили.
През май тази година Google демонстрира пред разработчици как смартфонът може да предупреждава шофьорите, наели кола на летището, да я напълнят с гориво, преди да я върнат. Софтуерът изчислява времето за връщане на колата на базата на информацията в пощенските кутии на потребителя и данните на авиокомпаниите.
Стремежът на Google е цифровият помощник да работи денонощно в услуга на потребителите. Ето защо компанията се стреми да събира колкото се може повече данни – от онлайн търсенето, календара, използваните приложения и т.н., за да определи с най-голяма точност интересите на потребителите.
Apple, от друга страна, се ограничава само до данните, съхранявани в смартфона. Софтуерът анализира информацията за това какви приложения, кога и колко дълго са използвани от потребителя, къде се намира потребителят и с кой общува. Освен това софтуерът ще има достъп до някои писма и събития в календара.
Apple планира да изучи и запомни навиците на потребителя – например, ако той слуша регулярно музика по време на сутрешните тренировки, iPhone ще включва автоматично съответната плейлиста, щом потребителят пъхне жака за слушалки в устройството.
Същевременно, шефът на Apple Тим Кук обвинява компании като Google, че продават потребителски данни, докато събираната от iPhone информация не била в разпореждане на Apple. На свой ред, Google отрича подобни обвинения и твърди, че събираната информация не се продава, а се използва единствено за таргетирана реклама.
Няма ли вече да ни имплантират чипове?
Стига с тези смартфони, гугъл гласис, компютерс… дисплеят ще е в полизрението ни и всичко трябва да е в нас. Ще бъдем като жив компютър, който ще се следи от властите и на когото ще се продават всякакъв вид виртуални щуротии – тип уиджетс!
Много ясно, че продават лични потребителски данни и логично ще отричат това. Така се правят пари от безплатни услуги.