В рамките на проекта IRIS, ръководен от Ericsson и финансиран от Европейската комисия, е създаден силициев фотонен превключвател (суич), способен да съхранени хиляди оптични схеми върху един чип.
Първият по рода си чип в момента е във фаза тестване и ако изпитанията са успешни, резултатът ще бъде голям пробив за индустрията – проправя се пътят за ново поколение оптични системи, интегрирани в едно устройство, съобщиха от Ericsson.
Силициевата фотоника използва силиций като оптичен носител за предаване и превключване на данни с много висока скорост, като намалява консумацията на енергия и увеличава капацитета. Всичко това в комбинация ще доведе до по-ниски експлоатационни разходи.
Съфинансиран от Европейската комисия като изследователки проект със специфична цел (STREP), част от Седма рамкова програма за научни изследвания и развитие (FP7), проектът IRIS се стреми да създаде високо-капацитетен и преконфигируем WDM фотонен превключвател, на базата на силициеви фотони, който монолитно интегрира веригите в един чип.
Такъв чип ще позволи на операторите на мрежи да повишат производителността и капацитета на възлите, според изискванията на бъдещите 5G мрежи и облака. Това може да бъде постигнато чрез интегриране на функции като високоскоростен пренос, превключване и взаимосвързаност в един и същи чип.
Системата Ericsson Hyperscale Data Center System 8000 е пример, в който силициево-фотонната технология е вече внедрена. Със своята оптична свързаност, тя носи големи ползи за центровете за данни на операторите по отношение на общата цена на притежание.
Ура за силициевите фотони (като хадроните от колайдера!)