Няма тайни за постигане на скорост и надеждност в разработката и доставката на по-качествени софтуерни продукти и услуги на по-ниска цена. Актуално изследване на Puppet Labs показва, че това може да се постигне с правилните DevOps практики.
Високо-ефективните ИТ екипи внедряват софтуерен код 30 пъти по-често и 200 пъти по-бързо, в сравнение с ниско-ефективните организации, сочи проучването, което се фокусира върху състоянието на DevOps – новата философия в софтуера – през настоящата година.
Освен това екипите, следващи подхода DevOps (Devеlopment + Operations, или интеграция между разработката и ИТ операциите), постигат много по-добра стабилност, отколкото техните колеги. Неуспешните внедрявания са с 60% по-малко, а средното време за възстановяване след сривове в услугата (MTTR) е 168 пъти по-кратко.
Тези осезаеми предимства се дължат на използването на DevOps практики, категорични са авторите на изследването, което в частта за ИТ производителност се фокусира върху два скоростни показателя – честота на внедряване и време за внедряване на софтуера – плюс една метрика за стабилност, каквато е MTTR.
Именно количествените измерения на ИТ производителността са един от най-интересните резултати от изследването. Пробивът показва връзката между DevOps практики, ИТ производителност и организационна ефективност. Развенчан е митът, че компаниите трябва да избират между скорост и надеждност.
Puppet Labs открива, че високо-професионалните екипи са в състояние да постигнат много по-добри нива на производителност и стабилност чрез използване на DevOps практики, които се явяват ключов фактор за пробива.
Въпреки, че нивото на неуспешните внедрявания на промени не е част от дефиницията за ИТ производителност, Pupet Labs анализира и този показател, предвид неговата важност за стабилността. Изследването установява, че високо-ефективните ИТ организации имат най-ниски нива на неуспех при внедряване на промени, докато ниско-ефективните екипи са в другия край на скалата.
Анализаторите наблюдават също тенденция на повишаване на стабилността, след като организациите вече са достигнали високо ниво на ИТ производителност, в резултат на внедряване на DevOps практики. Компаниите започват да получават повече икономически ползи от инвестирането в подобрена стабилност.
Фактът, че стабилността се увеличава в групата на високо-ефективните екипи, показва, че качеството се измества наляво, т.е. вгражда се на по-ранен етап в разработката на софтуера. Ако си представим, че процесът на доставка на софтуер е производствена поточна линия, то в левия край е лаптопът на разработчика, откъдето произхожда кодът, а най-вдясно е производствената среда, където в крайна сметка този код бива завършван.
При DevOps осигуряването на качеството се извършва на всеки етап от процеса на производство на софтуер: писане на по-добър код, по-добро тестване, изграждане на приложения с идеята за лесна проверка и внедряване и създаване на култура за непрекъснато усъвършенстване.
Във философията на DevOps качеството на софтуера не е отговорност само на един екип. Това е споделена отговорност на всички, ангажирани в жизнения цикъл на доставката на софтуера. Високо-ефективните организации знаят това и прилагат дейностите по осигуряване на качеството в целия процес.
Като цяло, изследването на Puppet Labs показва, че няма тайни за постигане на скорост и надеждност при разработката и доставката на по-качествени софтуерни продукти и услуги на по-ниска цена – това може да се постигне с правилните DevOps практики.
Именно DevOps практиките са един от акцентите на предстоящата конференция ASE DevOps 2015, която ще се проведе на 30 октомври в СТЦ Интерпред – София. Първото по рода си събитие у нас е насочено към няколко групи специалисти: разработчици, QA специалисти, техническите ръководители, директори на софтуерни компании и ИТ отдели, уточниха организаторите от Асоциацията на софтуерните инженери (АСИ).
Ключов лектор на конференцията е Джон Уилис (John Willis) – пионер в DevOps практиките и технически евангелист за Docker – отворена платформа за създаване, доставка и изпълнение на разпределени приложения. Участниците в конференцията ще могат да ползват онлайн платформа, за да отправят въпроси и да обменят идеи с лекторите.