Google и американският хостинг доставчик Rackspace разработват сървър с отворена спецификация на базата на процесор IBM Power9. Всяка друга компания ще може да създава и внедрява подобни сървъри.
Спецификацията на сървъра, наречен Zaius, ще бъде публикувана в отворения проект Open Compute Project (OCP), към който Google се присъедини през март 2016 г. Това ще позволи и на други компании да внедряват аналогични сървъри.
Машината е предназначена за монтаж в стойка с напрежение 48 волта вместо традиционните 12 волта. Подобен рак също се разработва в рамките на проекта OCP, с участието на Facebook.
В момента Google използва в центровете си за данни процесори Intel с архитектура x86. Но компанията търси алтернативи, за да получи по-висока производителност и по-добра ефективност, предвид постоянно нарастващото натоварване.
През април 2014 г. Google представи първия си собствен сървър с процесор IBM Power8, а по-рано тази година стана ясно, че разглежда архитектурата ARM.
Процесорите Power привличат доставчиците на интернет услуги по две причини. Първо, те са мощни от гледна точка скоростта на изчиления и второ – сам по себе си законът на Мур вече не може да осигури ръст на производителността с всяко ново поколение x86 чипове.
За да преодолеят ограниченията и да получат желаната производителност, компании от ранга на Google и Rackspace започват самостоятелно да конструират сървърите си. Търсят се нови пътища за свързване на паметта, устройствата за вход/изход и съпроцесорите.
Оказва се, че процесорите Power решават тези задачи по-просто отколкото чиповете с архитектура x86, заради липсата на лицензни ограничения. Ако Google се откаже от процесорите на Intel, това ще нанесе сериозни щети на водещия производител.
В момента Intel заема около 99% от световния пазар на сървърни процесори по брой, а Google е третият по големина потребител на интелски чипове – всяко тримесечие компанията купува по 300 хиляди процесора, като пред нея са само Hewlett-Packard Enterprise и Dell, по данни на IDC.
”…с напрежение 48 вата вместо традиционните 12 вата…”
Технически сайт да бърка волтове с ватове… съгласен съм, че е много зле само по себе си като факт!
лицензни ограничения ??
Още на ватовете ме изгубихте.