Виртуалната реалност (VR) започна да навлиза в бързи темпове в дигиталната потребителска среда. Google, разработчик на най-популярния браузър Chrome, вече добавя VR възможности в своето приложение за сърфиране в интернет и обещава напълно ново изживяване в уеб.
Последната Android версия за разработчици на мобилния Chrome, както и бета версията на приложението включват поддръжка на стандарта с отворен код WebVR. Това е приложен програмен интерфейс (API) на база JavaScript, предназначен за създаване на готови за виртуална реалност сайтове.
Във версията за разработчици е добавена също поддръжка на функцията VR Shell, която в бъдеще ще позволи разглеждане на всеки сайт в режим на виртуална реалност с помощта на VR очила за мобилни устройства, независимо от това дали сайтът поддържа или не WebVR.
В момента преходът от сайт с поддръжка на технологията към обикновен сайт е свързано с редица неудобства – в частност, потребителят трябва да свали VR очилата. Функцията VR Shell е призвана да реши подобни проблеми, като направи всеки сайт съвместим с VR очилата, съобщи roadtovr.com.
Samsung също разработва експериментален браузър за Gear VR, но технологията в Chrome за Android позволява сърфиране в интернет в режим на виртуална реалност от много повече хора, предвид огромната популярност на браузъра.
VR Shell все още не е напълно работоспособна технология. Функцията вероятно ще стане по-полезна, когато излезе платформата Daydream на Google. Тя бе обявена на през май на конференцията за разработчици Google I/O и се явява наследник на Google Cardboard, като съчетава различни софтуерни и хардуерни възможности за пълноценно VR изживяване.
Daydream включва напълно нова екосистема от приложения. За работа с платформата е необходим Android смартфон с подходящи спецификации и VR хедсет. Потребителите ще се потопят във виртуалната реалност, ползвайки VR версии на приложенията. Google работи също по VR поддръжка в Chrome на шлемовете Oculus Rift и HTC Vive.
Да, всичко друго ще прави, но не основното му предназначение да отваря уеб страници.
Само затормозват хората да търсят постоянно опции онова и това откъде да го изключат. Или пък да търсят алтернативи на браузъри, които работят само като браузъри без да вградени троянски неща и без да правят други скрити и неприемливи за потребителя действия и активности.