Броят на електрическите превозни средства по пътищата в целия свят е нараснал до 2 милиона през 2016 г., след като бе отчетен и значителен ръст през 2015 г., според скорошен доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Китай остава най-големият пазар на електромобили – в страната се продават повече от 40% от електрическите коли в света. С повече от 200 милиона електрически двуколесни превозни средства и над 300 хиляди електрически автобуси, Китай е световен лидер в областта на транспортната електрификация.
Китай, САЩ и Европа са трите основни пазара, на които се падат над 90% от всички продадени в световен мащаб електрически превозни средства. Разпространението на електромобилите на някои пазари е доста бързо. В Норвегия, например, делът им през миналата година възлиза на 29% от пазара – най-високия процент в света. Следват Холандия с 6,4% и Швеция с 3,4%.
Преходът към масово използване на електрически превозни средства се очаква да приключи през следващото десетилетие. Прогнозота сочи, че към 2020 г. по световните пътища ще се появят между 9 и 20 милиона електрически машини, а до 2025 г. броят им може да нарасне до 40-70 милиона единици.
Властите в големите градове се опитват да насърчават закупуването на електрически превозни средства, тъй като това ще доведе до намаляване на нивото на замърсяване на въздуха, се посочва в доклада Global EV Outlook 2017.
В Париж, например, стартира мрежа от пунктове за наем и зареждане на електромобили, в рамките на програмата Autolib. Лондон, от своя страна, насърчава използването на електромобили при влизане в централната част на града.
Това, че ще има 70 милиона електромобила изобщо не значи че “ще станат масови”, масови ще са когато поне половината коли са електрически…а нали е ясно, че за 8 години не могат половината собственици да си сменят колите с електрически 🙂