Как зелените технологии съживяват селските райони

Зелените технологии имат потенциал да съживят селските региони, да тласнат икономическо развитие на отдалечените области (графика: CC0 Public Domain)

Свидетели сме на бързи технологични промени и едновременно с това на драстично изменение на природата. Но зелените технологии имат потенциал не само да решат климатичните предизвикателства – те могат да стопят икономическото разделение между градските и селските региони. Реализирането на този потенциал зависи от един фактор: правителствените политики.

Навсякъде по света има нужда от целенасочени политики и стратегически инвестиции от страна на публичния и частния сектор, за да се насърчи балансираното регионално развитие и да се подкрепят селските райони. Зелените технологии са идеален повод и метод. Те могат да направят въпросната задача по-лесна.

Наскоро постигнатите технологични пробиви, включително усъвършенстваните батерии с по-дълъг живот, по-ефективните системи за вятърна и слънчева енергия, водородните заводи – всички тези неща могат да донесат „нов живот” за редица неиндустриализирани, отдалечени селски региони. Трансформирайки селските пейзажи, иновациите могат да създадат устойчиви енергийни източници, да отворят нови работни места и да подобрят жизнения стандарт.

Всъщност, като помагат за разширяване на производството на възобновяема и нисковъглеродна енергия в селските общности, тези технологични пробиви могат да изиграят решаваща роля за осигуряване на по-голям достъп до основни услуги, включително образование и здравеопазване. По този начин те могат да повишат благосъстоянието на местните жители и да увеличат стойността на човешкия капитал в отдалечените райони.

Но как?

Разработването на зелени технологии често изисква значителни предварителни инвестиции и специализирани знания – ресурси, които липсват у селските общности. Точно тук е мястото за проактивната правителствена намеса и подкрепа.

Правителствата имат способност да създават благоприятна среда за конкретни индустрии или типове бизнес. Те могат да улеснят възприемането на зелените технологии в селските райони. Способни са дори да предизвикат „революция” в някои отдавна пренебрегвани селски области чрез стъпки като: въвеждане на амбициозни политики, основани на далновидни решения за развитие; предоставяне на финансови стимули; насърчаване на инвестициите от частния сектор; улесняване на трансфера на знания.

Примери от света

Един пример за подобно развитие е амбициозният проект на Мароко за улавяне на въглерод в пустинята Сахара. В резултат на държавна подкрепа и ангажимент за енергийни иновации един лондонски стартъп на име Brilliant Planet създаде ферма за водорасли от 6100 хектара в най-южния регион на страната, където се използва авангардна технология в комбинация с естествени процеси за премахване на 30 пъти повече въглероден диоксид от атмосферата годишно, отколкото типична европейска гора. Ангажиментът на правителството към този проект не само позиционира Мароко като лидер в чистата енергия, но и създаде стотици работни места в селските райони.

В Африка подобни новаторски подходи могат да дадат забележителни резултати. В Кения, например, правителствената подкрепа за автономни слънчеви решения доведе до появата на източници на електричество в отдалечени села, стимулирайки икономическите дейности и подобрявайки образователните дейности.

В Руанда инициативи, подкрепяни от правителството, за насърчаване на чистите технологии за готвене, не само намалиха обезлесяването и подобриха здравето на хората, но и създадоха нови икономически възможности в селските райони.

Редица „диви”, отдалечени, откъснати от света региони всъщност предлагат ценни уроци за екологични инициативи, планирани и ръководени от правителствата. Интегрирането на системи за чиста енергия в тези често отдалечени места подобрява енергийната сигурност. След това намалява разходите и създава нови възможности за работа. Успехите показват, че дори в малки и изолирани общности зелените технологии могат да бъдат мощен двигател на икономическото развитие.

Образци от малките селца

Подобно мислене може да се прилага на всякакви равнища – не само национално, но и регионално. В рамките на една държава дадена правителствена схема, например енергиен фонд, може да предоставя финансиране на селските общности за проучване на проекти за чиста енергия, като им дава възможност да станат енергийно независими. Освен това те ще могат впоследствие да си генерират приходи чрез продажбата на излишната произведена енергия. Подобни инициативи не само намаляват въглеродните емисии, но и инжектират жизненоважни икономически ресурси в селските райони.

Мнозина специалисти са на мнение, че потенциалът на зелените технологии за преодоляване на икономическата пропаст между градските и селските райони е огромен. Реализирането на този потенциал обаче изисква повече от технологични иновации. Нужни са далновидно правителствено лидерство, финансиране от частния сектор и постоянен ангажимент.

Чрез прилагане на целенасочени политики, предлагане на необходимата финансова и логистична подкрепа и насърчаване на среда, благоприятна за зелени иновации, правителствата могат да стопят икономическата дистанция между силно развитите урбанизирани територии и отдалечените, замрели селски региони.

Коментар