Български отбори се класираха за световните финали на надпреварата „NASA Space Apps Challenge” – събитие, организирано от НАСА и подкрепено от американското правителство. Страната ни ще бъде представена с две разработки – ChicksBook и GhOST.
Приложението ChicksBook, създадено от Иван Жеков, Павел Колев, Стоян Иванов, Кирил Николов и Атанас Керанов, позволява ефективно управление на домашна ферма. То е достъпно като приложение за уеб, iOS и Android мобилни устройства. С негова помощ хората могат да се научат лесно да отглеждат пилета в домашни условия – тенденция, която в последните години става все по-популярна в Съединените щати.
Втората българска разработка, номинирана за участие на финала на глобалното състезание, е GhOST, дело на Мартин Куванджиев, Стоян Димитров и Димитър Иванов. Тримата са създали модел на устойчива „зелена” система за разгръщане на Марс и Луната. На 27 април екипът засажда боб в прототипа и го затваря херметически. Устройството е проектирано на базата на Arduino/Android технологии.
Българските проекти ще влязат в битка с още 140 разработки от 80 държави, като за определяне на победителя в надпреварата своят глас ще могат да дадат всички хора по света. Гласуването започна вчера и ще продължи до 17-ти май, а на 22-ри май ще бъдат обявени победителите.
„NASA Space Apps Challenge” се превърна в най–големия хакатон, провеждан някога, обединявайки над 9000 участника от цял свят.
Състезанието предизвиква хората заедно да помислят върху 50 належащи проблема, интересуващи НАСА и свързани не само с изследването на космоса, но и с подобряване на живота на нашата планета.
Българските отбори могат да бъдат подкрепени с гласуване на страниците на техните проекти – ChicksBook и GhOST. Зачитат се само гласове от потребители с акаунт в Twitter.
Браво на нашите разработчици! Успех и нека се завърнат като победители!