284 учени ще получат 660 милиона евро на последния, шести конкурс за финансиране от Европейския изследователски съвет (ЕИС) по Седма рамкова програма (РП7).
Предизвикателства пред обществото като застаряването на населението в развиващите се страни или неравенството в капиталистическите общества, изследване на границите за живот на Марс, разработване на вирус, който избирателно да атакува раковите клетки, или използване на фотониката за възстановяване на зрението на пациенти с катаракта са част от разработваните теми.
Следващата покана за подаване на предложения за отпускане на средства за утвърдени изследователи ще бъде първата по „Хоризонт 2020“ – новата програма на ЕС за изследвания и иновации, съобщи Европейската комисия.
Избраните кандидати са от 27 различни националности, като най-многобройни са британските, немските, френските, нидерландските и италианските изследователи. Получателите са базирани в около 150 институции в 18 държави от Европейското изследователско пространство.
Конкретно за този конкурс, до ЕИС бяха подадени малко над 2 400 заявления, което представлява леко увеличение (4,5%) над миналата година. Благодарение на безвъзмездните средства от ЕИС, избраните учени по тази покана ще могат да създадат свои изследователски екипи, като ангажират около 1200 постдокторанти и докторанти като членове на екипи на ЕИС.
Безвъзмездните средства за утвърдени изследователи се отпускат на най-добрите утвърдени изследователи без оглед на тяхната националност или възраст, които са независими научно и които имат скорошни изследвания и профил, определящи ги като водещи в съответните области. ЕИС финансира също така и най-добрите млади изследователи, които са в началото на своята кариера („Starting Grants“ на ЕИС), както и отлични учени, които вече са независими („Consolidator Grants“ на ЕИС).