Срив на чуждестранните инвестиции у нас в периода 2007-2017 г. отчита анализ на БСК. Една от основните причини за негативната тенденция е липсата на качествена работна ръка, смятат от работодателската организация.
„Определящ за икономиката на една страна е инвестиционният климат, а индикатор за качеството на бизнес климата е размерът на инвестициите, в частност – чуждестранните инвестиции. В периода 2007-2017 г. общият обем на инвестициите у нас остава непроменен (около 18 млрд. лв. годишно, с пик през 2008 г., когато са 24 млрд. лв.), благодарение най-вече на местните инвестиции, т.е. на инициативата на българския предприемач”, заяви на пресконференция изпълнителният председател на БСК Радосвет Радев.
Анализът, разработен от експертен екип на БСК с ръководител Камен Колев – зам.-председател на камарата, показва ясно, че за разглеждания 10-годишен период преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) са намалели 10 пъти в абсолютна стойност и 14 пъти като процент от БВП. От 17,7 млрд. лв. през 2007 г. ПЧИ падат на 1,8 млрд. лв. през 2017 г., а като процент от БВП – от 28% през 2007 г. намаляват до 2% през 2017 г.
„Вече дори средствата от емигрантите са повече от преките чуждестранни инвестиции”, каза Радосвет Радев при представянето на данните. „Вярно е, че корпоративното данъчно облагане у нас е атрактивно, но това не е достатъчна предпоставка за привличане на външен ресурс. До скоро имахме конкурентно предимство по отношение на качествената работна ръка, но сега и това предимство е под въпрос, защото работници не достигат”, допълни той.
Оптималното ниво на ПЧИ за всяка една икономика е около 10% от БВП, докато у нас те не надхвърлят 2% от БВП, посочи зам.-председателят на БСК Камен Колев. Според него, най-важните фактори за инвеститорите са спокойствието и сигурността, а това означава стабилна (без чести промени) нормативна уредба, гарантирана сигурност на собствеността и качествено правораздаване, ниско ниво на регулиране и качествено административно обслужване, вкл. електронизация на административните услуги.
Другата важна предпоставка за взимането на положително инвестиционно решение е наличието на работна ръка. „Затова първостепенната ни задача е да осигурим достатъчно (и като брой, и като количество) квалифицирани кадри, особено за новите технологични производства. Не на последно място, важно за всеки инвеститор е осигуряването на качествена инфраструктура”, каза още Колев.
честен, работлив, грамотен, способен и справедлив народ който умее да се организира и управлява ресурсите си няма нужда от чужди инвестиции.
честен, работлив, грамотен, способен и справедлив народ който умее да се организира и управлява ресурсите си няма нужда от чужди нивестици.
Няма работници защото с мизерните възнаграждения който давахте всичко кадърно и работливо избяга навън сега и да давате добри заплати малко ще ви се вържат господа бизнесмени милиционери
Те като дойдат молдовците и укрите , ще заимате квалифицирани работници… другия път.
До “Прав си 28/08/2018 21:06”
Единственото, с което не съм съгласен е, че са нашенски номера.
Работя за немец, който е от сравнително богато семейство (от тия с титлите фон и прочее), учил в London School of Economics, магистратура по бизнес администрация от Harvard, бил е анализатор в Goldman Sachs и Lehman Brothers – гоуема работа.
Моите наблюдения за него са следните:
1. Има безумен страх от това да наруши закони и правила.
2. В същото време лъже и тарикатее по всевъзможни начини, и постоянно търси как да те извърти в негова полза.
Въпреки всички обещания, че плаща до ден-два след издаване на фактурата, реално плаща с 16 дни закъснение (14 дни му е срокът по договора).
Поиска да правим с колегите неща, за които ни трябва Windows, какъвто никой от нас не ползва. Поискахме да осигури лицензи – чак скандал вдигна, че досега никой не му бил искал пари за лицензи.
Непрекъснато сменя целите на проекта, което включва и по-малки, и по-големи промени – всеки божи ден – и после все реве, че не си хващаме deadlines.
Но, да кажеш, че сме българчета, и тарикатее специално за нас – не.
Отиде при едни англичани да направи партньорство с тях по едно ново начинание. Дори инвестиция взе от тях, като ги излъга супер грубо и безочливо.
1. Излъга, че има платформа със 150,000 потребители. Това при 30,000 въобще някога регистрирани (гледайки базата данни) и реално активни не повече от 150 дневно.
2. Излъга ги, че има екип от програмисти-криптоексперти, каквито аз и другите колеги не сме и никога не сме твърдели, че сме.
Но, ни информира, че те така знаели … да не вземем да го издъним нещо в лъжите.
Същия тоя го наблюдаваме как работи и с други екипи – поляци, чехи – абсолютно същото е поведението му – така е научен.
Лъже и маже абсолютно навсякъде, където знае, че може да си го позволи. Абсолютно безочлив е.
Преди това работех с друг немец, беше същият боклук, просто по различен начин.
Ейййй деа, ко ши прайм ся ве??? Че си разплетем чорапете от яд!
Много си прав!
Вече редовно чувам от познати и приятели как западни собственици бързо се научават на нашенски номера. Виждат, че тука всичко минава и се почва – няма служебно облекло, няма климатици и печки, няма вече бонуси и коледни, няма индексация на заплата….
Никой не идва, за да ни прави нас по-богати! Вече и ние сме им скъпи в определени области..
Айде да си говорим истината, искате ли?
“Няма качествени работници” за жълтите стотинки, които т.нар. инвеститори предлагат.
Ако един инвеститор цели развитие на икономиката и просперитет на обществото, просто си седи вкъщи и подкрепя собствената си нация.
Оттук и простият извод, че външните инвеститори винаги са водени само и единствено от увеличаване на маржа и, съответно, на печалбата. Казано иначе, минимални заплати за някакво приемливо качество.
По-подходяща дума за такива е робовладелци.
Инвестициите са намалели, защото цените в България се качиха много от 2007г досега и вече няма евтина работна ръка.