Ще измести ли изкуственият интелект художниците? Картина, нарисувана с помощта на AI, беше продадена за 432 хиляди долара в аукцион, при стартова цена от само 10 000 долара.
Технологичното творение е портрет на Едмонд Белами, а продажбата е реализирана в аукциона Christie’s. Това всъщност е и първата сделка с картина, създадена от изкуствен интелект.
Първоначално се очакваше, че картината ще намери своя нов собственик срещу сума от 7 000 до 10 000 долара, но в крайна сметка портретът е продаден за умопомрачителните 432 000 долара, съобщи Engadget.com.
Произведението „Портрет на Едмонд Белами“ е в състава на серия от 11 платна, генерирани от алгоритмите на изкуствения интелект „Generative Adversarial Networks“ (GAN), който е рожба на парижкия екип Obvious. За обучение на алгоритъма разработчиците са използвали 15 000 портрета, нарисувани в периода от XIV до XX век.
Една част от програмата е анализирала изходните данни , за да създаде собствени образи на тяхна база, а друга част е откривала разлики между произведенията, създадени от хора, и тези, генерирани с изкуствен интелект. Ако втората част от програмата не може да намери разлики, резултата от работата на първата част се счита за достатъчно добър.
Yo не си прав. Втората ще струва цената на рамката + цената на платното + цената на боите + 10% от получената цена, за да има все пак кой да я направи и достави.
Но тези цени с времето ще се покачват, защото тези картини няма да са за ценители, а за бизнес приложение. Например AI ще може да нарисува картина, която идеално се вписва в атмосферата на даден хотел (ще отчита обстановка, климат, вид на туристите според етност, националност и др). Така хотелът ще създава фалшива позитивна обстановка за посетителите си… На съвременния етап, обаче, е рано за подобни качествени AI художествени изяви – нещата са в твърде ранен етап все още и ефект може да има само в негативна посока от подобни покупки…
Защо ми се струва, че само първата AI картина ще струва толкова, а втората ще струва колкото рамката?