Тихият убиец на планетата: смартфоните

Измежду всички видове ИКТ смартфоните са най-вредни, като една от причините е краткият им жизнен цикъл (източник: CC0 Public Domain)

Кое е по-добре – нов смартфон вместо стария, вече двегодишен, или само нова батерия? От гледна точка на бюджета – второто. Но, оказва се, това е по-добрият избор и за планетата. На кого му пука за планетата?! На всеки от нас трябва да му пука за планетата, защото нашите електронни джаджи оставят след себе си опустошение.

Езерото Баотоу в Китай е огромен, докъдето поглед стига басейн, пълен с отровни утайки, изхвърляни там от същата тази индустрия, която пъха в ръцете ни сексапилни смартфони с все по-колоритни дисплеи и все по-бърз интернет.

Изследователите алармират, че закупуването на нов смартфон консумира толкова енергия, колкото използването на съществуващ телефон за цяло десетилетие, и хаби ресурси, които водят до съсипването на необятни области от Земята.

Въглероден отпечатък

Според ново проучване на изследователи от университета Макмастър, публикувано в Journal of Cleaner Production, цялостното въздействие на технологиите върху околната среда става все по-страшно. Докато ИКТ са представлявали 1% от въглеродния отпечатък на човечеството през 2007 г., днес това влияние е около три пъти по-голямо и е на път да надхвърли 14% до 2040 г. Това е наполовина по-голям ефект в сравнение с въглеродния отпечатък на цялата транспортна индустрия.

Измежду всички видове ИКТ (компютри, лаптопи, монитори, сървъри и др.), смартфоните са най-вредни – поради няколко причини. Имат продължителност на жизнения цикъл средно две години. След това обичайно се изхвърлят.

Проблемът тук е, че направата на нов смартфон – и по-специално извличането на редките материали, които се използват вътре в него – представлява 85% до 95% от общите CO2 емисии на устройството за две години. Това означава, че закупуването на един нов смартфон отнема толкова енергия, колкото презареждането и управлението на телефона за едно цяло десетилетие.

Макар че напоследък хората са склонни да купуват нови смартфони по-рядко, компаниите за потребителска електроника се опитват да компенсират загубените си печалби, като продават по-големи, по-красиви телефони. Изследователите са открили, че смартфоните с по-големи екрани имат значително по-лош въглероден отпечатък от по-малките им предшественици.

Редкоземни елементи

В същото време въпреки програмите за рециклиране, които все повече производители разгръщат, понастоящем по-малко от 1% от смартфоните се рециклират, казва Лотфи Белкир, водещият автор на доклада, позовавайки се на собствени изследвания и други източници,.

В този ред на мисли използването на един и същи телефон в продължение на три години вместо две може да окаже значително въздействие върху собствения въглероден отпечатък на притежателя си – просто защото никой не трябва да използва редкоземни материали за направата на нов телефон.

Емисиите на „облака”

Смартфоните може да са бързо растящ сегмент от ИКТ, но най-големият виновник по отношение на емисиите на CO2 е друг – това са сървърите и самите центрове за данни, които осигуряват „облачните” услуги, които ние ползваме чрез смартфоните си. Те ще представляват 45% от емисиите на ИКТ до 2020 г.

Така е, защото всяко търсене в Google, всяко постване във Facebook и всеки клип в YouTube изисква някой компютър да изчисли всичко „в облака”. Възможно е тази цифра скоро да скочи рязко заради бума на криптовалутите.

Изследователите изтъкват, че мобилните приложения всъщност засилват нуждата ни от тези сървъри, работещи 24/7, и се получава омагьосан кръг: имаме повече телефони, ползваме повече приложения, нужни са повече сървъри, предлагат се повече услуги, купуваме още повече телефони…

Рабира се, не можем да не отчетем, че все по-често големите центрове за данни, които стоят зад любимите ни приложения, използват „зелена” енергия. Сървърите на Google, Facebook, Apple и други фирми се захранват все по-често от соларни ферми, вятърни паркове и др.

Подобен „лъч светлина” е само бледа искрица надежда на фона на надигащия се „интернет на нещата”. Неговото разгръщане ще обзаведе домовете ни, офисите ни, колите ни и всичките ни пространства с милиони сензори и вградени компютри. Всички те ще консумират енергия, всички те ще имат своя въглероден отпечатък, всички те комсумират ресурси, просто за да бъдат направени.

Вече сме свидетели на нашествието на устройствата с интернет-свързаност. От смарт-часовниците, умните печки, интелигентните вентилационни системи, колите с 5G свързаност, камионите, самолетите, умните пътища – всички тези устройства ще имат нужда от бързи комуникации и от изчислителна мощ. С други думи – от още центрове за данни.

Какво да направим?

Като потребители едва ли можем и едва ли бихме искали да спрем да използваме удобствата на съвременните технологии. Това, което можем да направим, е да бъдем по-премерени в избора си; да бъдем по-предпазливи и да се въздържаме от покупки, които не са сериозно необходими.

Можем да мислим за това как ще използваме дадена технология дългосрочно, преди да вложим средствата си в нея. Да купуваме по-малко, но по-разумно и далновидно.

Коментари по темата: „Тихият убиец на планетата: смартфоните”

добавете коментар...

  1. Gogo

    Радарни устройства ,микровълнови,телефоне рутери работят с Гигахерца вредни за нас.

  2. магаре в полето

    На по-старите телефони батериите можеха да се сменят. След като сме загрижени за природата, защо не задължат производителите отново да ги правят със сменяеми батерии. така ще можем по-дълго да ползваме един и същи телефон.

  3. дедо

    Самата система е самоубийствена и каквото и да правим рано или късно ще се блъснем челно и фатално! Няма как мантрата за “разтеж, все повече, все по-бързо” да не довете до изтощение и колапс на системите – социални, икономически и политически! И закъде е всичкото това бясно и трескаво бързане? За пари, за все повече печалби, за все повече джаджи и дрънкулки, които ще ни направят по-щастливи, здрави, успешни и красиви и така до следващата джаджа!

  4. Фофу

    Имах в предвид като тръгнат разните совалки за околоземна орбита и започнат да дупчат озоновият слой, заради фукнята на тези дето имат половин милион (а те са хиляди) за едно такова пътешествие, дето ще се цъкат селфита и ще снимат и директно видео и ще има “Ох” и “Ах”, особено когато са с разните космически костюми.

    Комплекси ще се избиват на кило, но после ще плащаме …

  5. Фофу

    До и да бЕгам и да не бЕгам…майката си е …

    Само да ти кажа, че освен честота сигнала има и още един параметър, мощност. И това, че 5 мин пред рутъра не са еквивалентни на 5 мин в микровълнова печка, макар и честотата да почти същата.

    Не, че рутъра е безвреден, но мощността на микровълновата е хилядократно по-голяма.

    Saevar фукнята е била и си остава основна движеща сила в човешката история. Реално това за което говорят в много по-голяма сила важи за Хамър -ите (един от най-високотехнологичните избивачи на комплекси) , но най-много за всички каращи пикапи дето никога няма да видят товар повече от един диван да речем за целият живот на трака, въпреки, че е с мощност колкото товарните автомобили с които дистрибуторите на храна и безалкохолни си разнасят стоката между малките градчета.

    Същото и за спортните автомобили които са с мощност 5 до 10 пъти повече от един семеен автомобил.

    Същото ще е и като тръгнат разните совалки за околоземна орбита и започнат да дупчат озоновият слой. Добре, че засега се провалят.

  6. Saevar

    до ‘и да бЕгам и да не бЕгам…майката си е …’
    напълнмо си прав за домашните рутери, аз на моя от както му изключих WIFI-то спя много по-добре и дълбоко, бях гледал документален филм за това.. следващата стъпка е да боядисам спалнята с боя в която има метални 4астици за да спира всякакви вълни…

  7. и да бЕгам и да не бЕгам...майката си е ...

    ЩЕ се купуват нови телефони, докато не се разболеят хората. Докато си млад е ок. Цъкаш си по цял ден на комп и телефон и нищо. Ама цялото това лъчение се отразява върху организма. Преди години въпреки, че се знеше, че телефоните обълчват, не им обръщахме толкова внимание, защото бяха по-малко разпространени и се използваха много по-малко на ден. И нормално, при “безплатни” 30 мин./месец и цена от 0.30-0.40 лв. на минута разговор след това, как иначе. Сега е друго!

    Просто се пържим от концентрирани радио вълни. (GSM — 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz ; WiFi – 2.4 GHz – 5 GHz – на това му викам широка лента)

    Ако някой мисли, че домашните рутери са безвредни от които се “захранваме” с нет, нека си пъхне главата в микровълновата печка за 5 мин.(Домашните микровълнови фурни работят на честота 2,45 GHz)

    И пак много хора, че кажат: “Е в 20в. ли да се върнем?” Хмм . Забелязал съм, че ние като нация не обръщаме много внимание на тези неща. Ама

  8. Smeagol

    Как да приемеш сериозно статия, в която 45% са наречени ‘цифра’?

  9. Димитър Иванов

    До Saevar – много точно

  10. Jo

    Това е новия свят. Прави ли ви впечатление, че цените на новите телефони са доста по-високи от тези на по-старите модели… и това не е случайно…

  11. Saevar

    страхотна статия, поздравления за екипа на ТекНюс, но хората като цяло са толкова тъпи че написаното по горе в матеряла ще им излезе от тъпите кратуни до няколко часа и след някой друг месец пак ще си купят нов телефон било то да си задоволят егото или просто да се фукат…

Коментар