Ученици се включват в реални космически проекти

Кадетите от “Космически Предизвикателства” 2018 се запознават отблизо със системите на ЕндуроСат (снимка: Space Challenges Program / Facebook)

Образователната програма „Космически Предизвикателства” ще подготвя нови кадeти за десета поредна година. Инициативата ще доведе у нас водещи експерти от организации като Американската космическа агенция NASA, Европейската космическа агенция ESA, Масачузетския технологичен институт, Станфорд и др.

Десетото юбилейно издание на програмата започва на 2 септември. Форматът позволява на младежи на възраст между 16 и 28 години да получат практически знания и опит в перспективни области като космическо инженерство, астрофизика, космическа медицина и биотехнологии, космически науки и технологично предприемачество.

Участниците ще могат да разработят свой собствен прототип на базата на истински наносателит. Техни ментори в предизвикателството ще бъдат инженери от българската сателитна компания ЕндуроСат, както и експерти от организации като NASA, ESA, MIT, Caltech, Станфорд и др.

В рамките на пет седмици кадетите ще трябва да проектират, построят и тестват полезен товар за сателит, който да бъде интегриран в сателит на ЕндуроСат. Освен техническата готовност на своя прототип и неговата приложимост, те ще трябва да подготвят и бизнес модел, който да защитят пред организаторите на програмата и екипа на ЕндуроСат.

Участниците в програмата могат да научат как се управляват роботизираните системи на борда на Международната космическа станция (снимка: Space Challenges Program / Facebook)

„Космическите изследвания и свързаната с тях инфраструктура ще стават все по-важни за съвременния свят. Космическият сектор се развива с изключителна скорост и това ще доведе до мащабни промени в много индустрии през следващите десет години”, заяви по този повод Райчо Райчев, създател на „Космически предизвикателства” и основател на ЕндуроСат.

По неговите думи, „програмата предоставя възможност да стартираш своята космическа кариера и да участваш в реални космически проекти”. Срокът за кандидатстване за участие в програмата изтича след пет дни.

Коментар