Едноплатковите компютри Raspberry Pi се радват на изключително голям интерес по целия свят. Тези достъпни системи, използвани за най-различни приложения, се появиха на пазара през 2012 година, но продажбите изглежда надминават очакванията на техните създатели.
Основателят на компанията Ебен Ъптън обяви в Twitter, че на 12 декември е продаден 30-милионния Raspberry Pi. Това достижение вече е в историята, тъй като в последните дни са продадени още много едноплатови компютри от този тип.
Микрокомпютрите Raspberry Pi се предлагат в различни варианти, но всички те се явяват най-евтината платформа за създателите на устройства и системи, която може да работи с пълноценна операционна система.
Въпреки изключително компактните си размери, такива системи предлагат множество възможности за свързване на външни устройства, включително монитори, клавиатури, мишки и много други.
Последната версия Raspberry Pi 4 включва такива компоненти, че може да се използва като пълноценен настолен компютър. Срещу $35 ще получите конфигурация с 1GB RAM, а за $55 – цели 4GB.
Процесорът е 64-битов с четири ядра ARM Cortex-A72 на тактова честота 1,5-GHz. Налични са гигабитов мрежов интерфейс, безжични модули 802.11ac WiFi и Bluetooth 5.0, поддръжка на два монитори и много други възможности.
Основната цел, преследвана от разработчиците на Raspberry Pi, е да създадат платформа за обучение в образователните институции, както и достъпен компютър за развиващите се страни. Но в крайна сметка устройството се оказа много популярно сред огромен брой инженери и ентусиасти, които се занимават с домашна автоматизация и роботика.
до Саурон,
ти ми даваш пример за Андроидни неща, аз неискам да ползвам такива боклуци, имам 4К Андроиден телевизор който ползвах ОС-а му за малко, ама като блокна гугъл мрежата във firewall-а заради реклами и неми работи тубата (апликацията на тубата), отделно KODI медия центъра няма опция за 4К в представките за тубата и трябва да гледам смия APP за да виждам 4К видеа
1- отнема ми 2 часа макс като цяло за малинката, от самото сглобяване на устройството до инстлиране на всичкия софтуер.
2- гледам си youtube от самия браузър в 4К, както споменах КОДИ плъгините за тубата нямат опция за 4К
3- от 4 години ползвам малинка с Коди и не съм имал проблеми, торенти в 4К вървят мазно мазно докато още се смъкват с представkа Elementum
Та малинката ми върши отлична работа и незнам ти за какво конфигуриране ми говориш при положение че аз съм с над 10 години опит като сис, нет и база данни админ…
Това е играчка с много малък смисъл за социално неориентирани хора готови да пропилеят времето си и парите за това време като Saevar (по три:). Като цяло линукс за домашни потребители има подобен ефект. За медийни боксове има готови решения на базата на Amlogic s905w под 20$ като например тези от mecool. Защо amlogic те единствено имат 100% съвместимост с оригиналният Kodi. Servers Ultimate Pro за андроид върши същата работа и много повече отколкото Saevar би могъл да конфигурира на умрелият софт на малинката за период от няколко години. При Ардуино положението е същото. Raspberry според мен е един куц франкещаийн. Манията ми напомня за един друг бранд с ябълка. Потребителят е овца и това в винаги жъне успех.
Saevar ти си предател на твоите братушки. Да не си купиш нещо с великия Елбрус, дето сам се счупи да хвалиш, а изделията а тия западни изедници.
И между другото рънва и мини версия на 10-ка.
малинката е супер, имам малинка 3 и на скоро си взех 4, тройката ми е впн сървър, днс сървър, уеб сървър, както и файл сървър за синхрон на файлове между няколко телефона, четворката я ползвам за телевизора като медия център, поддържа 4К видеа и е просто отлична само че ако някой си купува такава за 4К да гледа да си вземе и вентилаторче което идва за нея че ще прегрее.