Д-р Лиза Су се оказа спасителят на AMD, когато преди няколко години пое компанията в не особено добро състояние. Под нейно ръководство акциите на американския чипмейкър повишиха стойността си с 2500%. Поскъпването на AMD продължава и от началото на 2020 г.
На 3 януари т.г. акциите на AMD поставиха рекорд от 49,25 долара. За сравнение, предишният рекорд на компанията остана актуален почти 20 години.
В следващите дни на януари ценните книжа на разработчика на процесорите Ryzen поевтиняха, но по-късно ръстът бе възстановен и в края на седмицата бе преодолян нов праг – 50 долара за акция. В петък борсовата търговия затвори на нива около 50,93 долара.
Този резултат е особено впечатляващ, като се има предвид, че през 2015 г. една акция на AMD струваше около 2 долара и дори по-малко. Д-р Лиза Су пое компанията през 2014 г. и успя да повиши стойността й с 2500% за последните четири години.
И все пак Интел е за предпочитане към трифазния котлон.
Ами. Арогантността на Интел е грях и трябва да си платят. По стечение на обстоятелствата само АМД можеха да накажат Интел.
Интел са твърде големи за да умрат, но нека се потресът малко. И нека АМД направят малко парички преди сините да се съвземат.
А как бавно се съвземат. 3 години от Райзън на пазара, а Интел са все така никъде.
Без да съм груб, истината е, че ако Intel не се бяха осрали, AMD никога нямаше да напредне толкова много.
И по-точно, забавянето на 10nm при Intel тотално обърна играта.
Докато AMD бяха забили на 25nm и тепърва преминаваха към 20nm за CPU, Intel вече бяха на 14nm производство.
Ако Intel наистина бяха спазили обещанията си, реално щяха да са на 10nm 3 години преди всички останали.
Това не само не се случи, но и Intel толкова се забавиха, че сега тепърва пускат 10nm процесори, докато AMD и всичките ARM-базирани процесори (на Apple, Samsung, Qualcomm) вече продават 7nm процесори.
Тук има една забележка, че Intel 10nm процес е аналогичен на 7nm TSMC/Samsung процес, но да не задълбаваме излишно.
Това сериозно забавяне при Intel позволи на AMD да пуснат новата си архитектура и да стигнат 3-та итерация (Zen 3).
В крайна сметка, основният виновник тук са Intel, които разчитаха на … незнайно какво точно.