Microsoft и нейни партньори в лицето на AMD, Intel и Qualcomm разкриха „споделена визия за бъдещето на компютрите с Windows”, в която сигурността е вградена в самото ядро на процесора.
Новият процесор за сигурност, наречен Microsoft Pluton, е проектиран да осигури по-тясна хардуерна и софтуерна интеграция на компютрите под Windows, което ще елиминира цели класове кибератаки.
Microsoft Pluton е проектиран да подобри способността за отблъскване на физически атаки и предотвратяване на кражба на идентификационни данни и ключове за криптиране, да осигури хардуерен контрол и проверки на целостта на системата, както и да опрости процеса на актуализация на фърмуера от облака (чрез Windows Update).
Подобна технология за защита от „чипа до облака” беше реализирана за първи път в конзолата Xbox и Azure Sphere. „Революционната архитектура” на процесора за сигурност ще направи много по-трудно за атакуващите да скрият действията си срещу операционната система, ще подобри способността за отблъскване на физически атаки и ще предотврати кражба на идентификационни данни и ключове за криптиране, като също така ще позволи възстановяване на системата от софтуерни грешки, пояснява Microsoft.
За разлика от модулите TPM, които сега се използват широко за сигурно съхраняване на ключове и параметри и потвърждават целостта на системата, дизайнът на Pluton елиминира възможността за атака на комуникационния канал между CPU и TPM. Компютрите с Windows с архитектура Pluton първоначално ще емулират TPM, осигурявайки съвместимост със съществуващите TPM спецификации и API.
Процесорът за сигурност Pluton ще се появи в бъдещите решения на AMD, Intel и Qualcomm за защита на идентификационни данни, потребителски идентификатори, ключове за криптиране и лични данни. Microsoft обещава, че тази информация не може да бъде премахната от Pluton, дори ако атакуващите инсталират злонамерен софтуер или поемат пълния физически контрол върху компютъра.
С бекдор за “5 Eyes”…
Интересно ми е “способността за отблъскване на физически атаки ” калашник ли ползва или M16 ?
С тези компютри вече няма да има нужда пуснатите във ФБ статии да се цензурират изобщо. Самото ядро на компютъра (каквото и да значи това) не само ще спира неподходящите за публикуване материали, но и автоматично ще те глобява за това ти своеволие (източвайки сумата на глобата ти от ползваната от теб платежна система в компютъра).
С други думи, инженерите на Microsoft са проектирали ко-процесор подобен на Secure Enclave на Apple, който последните добавиха в процесорите си още през 2013г (Apple A7). Като гледам, дори функциите са същите.
Няма нищо революционно в тази технология. Apple ги водят със “само” 7 години.
Но, дори Apple са назад, защото подобни технологии има от десетилетия за военни цели и дори за мулти-национални корпорации, които искат по-високо ниво на сигурност.
Всъщност, има и далеч по-сигурни технологии с чипове, които са проектирани така, че при опит да бъдат физически манипулирани*, физическата им структура се разрушава и не могат да бъдат разчетени.
* От поне 30 години има машини, които “режат” интегрални схеми на тънки слоеве като правят снимки, от които в последствие може да се възстанови интегралната схема. За памети има подобни машини, които могат да разчетат записа (електрическия потенциал в ROM/PROM/EPROM/EEPROM, а вече и в SSD).