Zoom Video Communications, компанията зад популярната платформа Zoom, се съгласи да плати 85 милиона долара и да подобри практиките си за сигурност, за да уреди съдебно дело, в което е обвинена, че нарушава правата за поверителност на потребителите.
В груповия иск се твърди, че платформата е предала личните данни на потребители на Facebook, Google и LinkedIn, съобщи Ройтерс. Освен това компанията е обвинена и за това, че хакерите могат да прекъсват видеоконференциите в Zoom, използвайки процес, наречен Zoombombing.
В съдебното споразумение Zoom отрича да е допуснала нарушения. Предварителното уреждане на спора изисква одобрение от окръжния съдия на САЩ Люси Кох в Сан Хосе, Калифорния. По отношение на обезщетението, абонатите на платформата ще имат право на възстановяване на 15% от техните основни абонаменти или $25 (което от двете е по-голямо), докато други могат да получат до $15.
В допълнение към паричното обезщетение, Zoom се е съгласила да предприеме мерки за сигурност, включително уведомяване на потребителите, когато организаторите на видеоконференции или други участници използват приложения на трети страни.
Zoom събра около 1,3 милиарда долара от абонаменти за Zoom Meetings, докато ищците искат 85 милиона долара обезщетение, което считат за разумно. Те също така възнамеряват да поискат до 21,25 милиона долара за съдебни разходи.
Използването на Zoom скочи рязко по време на пандемията от Covid-19, тъй като бизнесът, училищата и колежите преминаха към онлайн комуникация. Компанията е имала 497 000 клиенти през април 2021 г. спрямо 81 900 през януари 2020 г.
Но от Zoom казват, че ръстът на потребителите може да се забави или да намалее, тъй като все повече хора се ваксинират и започват да се връщат на работа в офисите.