Надградиха инфраструктурата за предоставяне на облачни услуги, разположена в два центъра за обработка на данни, Контролно-технически център на Електронното правителство и Център за възстановяване на данни, стана ясно на заключителното събитие по проект „Надграждане и развитие на Държавен хибриден частен облак за нуждите на електронното управление”.
В рамките на проекта бе разширен капацитетът на Единната електронно съобщителна мрежа, осигуряващ бърз обмен на данни между двата центъра, съобщиха от Министерство на електронното управление. Изграден е и защитен интернет възел за публични услуги на електронното управление и резервно хранилище за копия на критични системи.
С надграждането на Държавния хибриден частен облак (ДХЧО) на публичните институции се предоставят услуги като виртуален център за данни, виртуален частен облак, съхраняване на резервни копия, уеб-базирана електронна поща и семинари, приложения за управление на съдържание, обучение, помощен център.
Добавен е изчислителен капацитет от 76 сървъра, както и нови технологични решения, като втора платформа за виртуализация, защитни устройства на трафика от ново поколение и управление на услугите за логическо разделяне на потребителите и делегиране на права.
Министерството на електронното управление е бенефициент по проект BG05SFOP001-1.005-0001 „Надграждане и развитие на Държавен хибриден частен облак за нуждите на електронното управление”, който се изпълнява по Оперативна програма „Добро управление” 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Общата стойност на проекта е близо 62 млн. лв., от които малко над 9 млн. лв. е националното финансиране. Партньори по проекта са Министерството на земеделието и храните, Агенцията по вписванията и Изпълнителната агенция „Инфраструктура на електронното управление”.