Опитите на Китай да доминира в света на изкуствения интелект може да се отплатят. Анализатори и представители на индустрията казват пред CNBC, че китайските AI модели вече са изключително популярни и вървят в крак с – и дори надминават – тези от САЩ по отношение на производителност.
Изкуственият интелект се превърна в новото бойно поле между САЩ и Китай, като и двете страни го смятат за стратегическа технология. Вашингтон продължава да ограничава достъпа на Китай до водещи чипове, предназначени да захранват изкуствения интелект, на фона на опасенията, че технологията може да застраши националната сигурност на САЩ.
Това накара Китай да следва собствен подход за повишаване на привлекателността и производителността на своите AI модели, включително използване на технологии с отворен код и разработване на супер бързи чипове и софтуер.
Китай създава популярни LLMs
Подобно на някои от водещите американски фирми, китайските компании за изкуствен интелект разработват така наречените големи езикови модели, или LLM, които се обучават върху огромни количества данни и поддържат приложения като чатботове.
Но за разлика от моделите на OpenAI, които захранват изключително популярния ChatGPT, много от тези китайски компании създават LLMs с отворен код, които разработчиците могат да изтеглят и надграждат безплатно и без строги изисквания за лицензиране от изобретателя.
В хранилището Hugging Face китайските LLM са най-изтегляните, според Тиеджън Уанг, инженер по машинно обучение в компанията. Qwen, семейство от AI модели, създадени от китайския гигант за електронна търговия Alibaba, е най-популярният в Hugging Face.
„Qwen бързо набира популярност, благодарение на изключителното си представяне в конкурентни бенчмаркове”, каза Уанг пред CNBC. Според него, Qwen има „много благоприятен лицензионен модел”, което означава, че може да се използва от компании без необходимост от „обширни правни прегледи”.
Qwen се предлага в различни размери или параметри, каквато е практиката в света на LLM. Моделите с големи параметри са по-мощни, но имат по-високи изчислителни разходи, докато по-малките са по-евтини за изпълнение. „Независимо от размера, който изберете, Qwen вероятно ще бъде един от най-добре представящите се модели в момента”, добави Уанг.
DeepSeek, стартираща китайска компания, също нашумя наскоро с модел, наречен DeepSeek-R1. Миналия месец тя обяви, че нейният модел R1 се конкурира с o1 на OpenAI – модел, предназначен за разсъждения или решаване на по-сложни задачи.
Китайските компании твърдят, че техните модели могат да се конкурират с други предложения с отворен код като Meta’s Llama, както и със затворени LLM, като тези от OpenAI, в различни функции.
„През последната година видяхме нарастване на китайския принос с отворен код към AI с наистина силна производителност, ниска цена за обслужване и висока пропускателна способност”, каза Грейс Исфорд, партньор в Lux Capital.
Китай настоява отвореният код да стане глобален
Отвореният код служи за редица цели, включително стимулиране на иновациите, тъй като повече разработчици имат достъп до него и освен това се изграждат общности около продукта.
Не само китайски фирми пуснаха LLMs с отворен код. Компанията майка на Facebook, Meta, както и европейската стартираща компания Mistral, също имат версии с отворен код на AI модели.
Но в технологичната индустрия, приклещена в геополитическата битка между Вашингтон и Пекин, LLMs с отворен код дават на китайските фирми още едно предимство: позволяват на техните модели да се използват в световен мащаб.
„Китайските компании биха искали да видят техните модели използвани извън страната, така че това [отвореният код] определено е начин за компаниите да станат глобални играчи в пространството на AI”, каза Пол Триоло, партньор в консултантската фирма DGA Group.
Докато фокусът в момента е върху AI моделите, има и дебат относно това какви приложения ще бъдат изградени върху тях – и кой ще доминира този глобален интернет пейзаж в бъдеще.
„Ако приемете, че тези базови AI модели са залози на маса, възниква въпросът за какво се използват тези модели – като, например, ускоряване на научни и инженерни технологии”, коментира Исфорд от Lux Capital.
Днешните AI модели са сравнявани с операционните системи, като Microsoft Windows, Google Android и Apple iOS, с потенциал да доминират на пазара, както правят компаниите за мобилни устройства и компютри. Ако това е вярно, залозите за изграждане на доминиращ LLM се повишават.
„Китайските компании възприемат LLM като център на бъдещите технологични екосистеми”, каза Син Сун, старши преподавател по китайски и източноазиатски бизнес в King’s College London.
„Техните бъдещи бизнес модели ще разчитат на разработчици, които се присъединяват към техните екосистеми, разработват нови приложения, базирани на LLM, и привличат потребители и данни, от които впоследствие могат да се генерират печалби чрез различни средства, включително, но далеч отвъд насочването на потребителите да използват техните облачни услуги”, допълни той.
Ограниченията за чипове – заплаха за бъдещето на AI в Китай
AI моделите се обучават върху огромни количества данни, т.е. изискват и огромна изчислителна мощност. В момента Nvidia е водещият разработчик на дизайнер на необходимите за това чипове, известни като графични процесори (GPU). Повечето от големите AI компании обучават своите системи на най-високопроизводителните чипове на Nvidia – но не и в Китай.
През последната година и повече САЩ засилиха ограниченията за износ на усъвършенствано оборудване за чипове към Китай. Това означава, че най-модерните чипове на Nvidia не могат да бъдат изнасяни в Китай и компанията трябваше да създаде продукти, отговарящи на санкциите, за да може да ги изнася.
Въпреки тези ограничения обаче, китайските фирми все пак успяха да пуснат усъвършенствани AI модели.
„Основните китайски технологични платформи в момента имат достъп до достатъчно изчислителна мощност, за да продължат да подобряват моделите. Това е така, защото те са натрупали голям брой графични процесори на Nvidia и също така използват местни графични процесори от Huawei и други фирми”, каза Триоло от DGA Group.
Наистина китайските компании засилват усилията си за създаване на жизнеспособни алтернативи на Nvidia. Huawei е един от водещите играчи в преследването на тази цел в Китай, докато фирми като Baidu и Alibaba също инвестират в разработката на чипове.
„Въпреки това разликата по отношение на усъвършенствания хардуер за изчисления ще стане по-голяма с времето, особено през следващата година, когато Nvidia пусне своите базирани на Blackwell системи, които са ограничени за износ в Китай”, каза Триоло.
Исфорд от Lux Capital отбеляза, че Китай „систематично инвестира и развива целия си стек от вътрешна AI инфраструктура извън Nvidia с високопроизводителни AI чипове от компании като Baidu”.