Квантова надпревара: Amazon влиза в играта с чипа Ocelot

Ocelot е квантов чип от първо поколение, разработен от центъра за квантови изчисления на Amazon Web Services (снимка: AWS)

От облачни услуги до квантови чипове: Amazon има амбициозни планове за развитие на квантовите изчисления. Гигантът в онлайн търговията и клауд услугите позиционира новия процесор Ocelot като важна стъпка към създаването на ефективни, широкомащабни квантови системи.

Изненадващата новина от Amazon идва на фона на нарастваща конкуренция в квантовите изчисления. Само преди седмица Microsoft, основният конкурент на Amazon на пазара на облачни услуги, показа своя дебютен квантов чип и публикува обнадеждаващи резултати от изследване в научното издание Nature. Amazon последва примера на Microsoft, като също публикува научна статия за своята квантова разработка.

Квантовите компютри, за разлика от класическите, които работят с битове в състояние „0” или „1”, използват кубити – те могат да бъдат в суперпозиция на двете състояния едновременно. Това отваря възможности за решаване на проблеми, които не са по силите на традиционните изчислителни системи.

Фернандо Брандао, директор по приложни науки в Amazon Web Services, и Оскар Пейнтър, ръководител на отдела за квантов хардуер, заявиха в корпоративния блог, че мащабирането на Ocelot до пълноценен квантов компютър, способен да трансформира обществото, ще изисква само една десета от ресурсите на традиционните подходи.

Въпреки че агенцията за перспективни военни разработки DARPA финансира изследвания в областта на квантовите изчисления в продължение на две десетилетия, технологията все още не е достигнала етапа на масова употреба. Питър Барет, основател на Playground Global, който инвестира в квантови стартъпи, приписва това на липсата на достатъчно кубити в съществуващите системи

Според него, за стабилна работа на квантовия компютър са нужни един милион кубита. За сравнение, най-мощният квантов чип на Google до момента, Willow, има 105 кубита, докато Ocelot на Amazon има само 9.

Amazon разработи сама своя чип, но създаването на система от милиони кубити ще изисква сътрудничество с други компании (снимка: Amazon Web Services)

Анди Джаси, настоящият главен изпълнителен директор на Amazon, е оптимист относно ролята на квантовите изчисления за бъдещето на облачните услуги. По-рано той ръководеше подразделението AWS. Преди няколко години компанията пусна Amazon Braket – услуга, която позволява на разработчиците да експериментират с квантови компютри от други компании, включително IonQ и Rigetti Computing.

Конкурентът Microsoft предлага подобна услуга в своя облак Azure. Сега Amazon планира да направи бъдещите версии на своите квантови чипове достъпни чрез Braket.

Процесорът Ocelot е проектиран така, че да реши проблема с коригирането на грешки, който е един от ключовите в квантовите изчисления. Пейнтър отбелязва, че общественият интерес към квантовите технологии нараства, тъй като компаниите предлагат нови начини за създаване на толерантни към грешки кубити.

Подобно на Microsoft, Amazon разработи сама своя чип. Създаването на система от милиони кубити обаче ще изисква сътрудничество с водещите световни производители на полупроводници. Пейнтър не изключва възможността за аутсорсинг за квантовия хардуер на Amazon.

Анализаторите не са единодушни по въпроса кога квантовите компютри ще станат практично решение. Пейнтър смята, че комерсиални задачи няма да се изпълняват на квантови компютри поне още 10 години. Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на Nvidia, прогнозира, че практични квантови компютри ще се появят след  15-30 години.

Марк Зукърбърг също намеква, че ще мине десетилетие преди технологията да стане жизнеспособна. По-оптимистично настроен е бившият главен изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер, който очаква практичното квантово изчисление да стане достъпно до 2030 г.

Въпреки разногласията в оценките на времевата линия, квантовите компютри остават една от най-обещаващите области на технологично развитие, която може радикално да промени подходите към обработката на данни и решаването на сложни изчислителни проблеми в бъдеще.

Коментар