
Най-добре платената индустрия в България остава ИТ секторът и то с доста голяма преднина пред останалите (снимка: CC0 Public Domain)
Има сериозно разминаване между желанията за професиална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, сочи анализ на HR компанията Adecco България сред над 300 компании от секторите ИТ, аутсорсинг, телекомуникации, финанси, търговия и производство.
Традиционно в последните години сред най-желаните специалности се нареждат „Право”, „Психология”, „Международни отношения” и „Журналистика”. Данни на министерство на образованието (Национална карта на висшето образование) показват, че над половината студенти в страната се обучават в направления като „Икономика”, „Педагогика”, „Медицина”, „Администрация и управление”, „Информатика и компютърни науки” и „Право”.
Това съвпада частично с желанията на кандидат-студентите, но отразява ли напълно динамичните нужди на пазара на труда? „Докато традиционните и социално престижни специалности привличат огромен интерес, реалният бизнес изпитва остър недостиг на кадри в сфери, които осигуряват също стабилни доходи и развитие”, коментира Николай Тръмбев, директор „Подбор” в Adecco България.
„Ако по време и непросредствено след ковид пандемията имаше глад за специалисти в индустрии като ИТ, изнесени услуги и производства, то в края на 2024-та и началото на тази година пазарът вече има съвсем други нужди. Сред най-горещите роли сега са експерти в строителния сектор, като строителни инженери и проектни ръководители, специалисти в сферата на продажбите, лекари и медицински сестри”, допълни Тръмбев.
От HR компанията прогнозират, че професиите, които ще бъдат сред най-търсените в следващите 3-5 години са:
- ИТ – специалисти, занимаващи се с разработка и обучение на изкуствен интелект, както и експерти в киберсигурността;
- Инженери в областта на механиката, електрониката и електротехниката;
- Изграждането на проекти, свързани с възобновяема енергия, ще продължи да изисква работници и квалифицирани кадри в тази индустрия.
Търсенето и недостигът на кадри с определени професии води до повишаване на заплатите на тези експерти, сочи анализът. Но най-добре платената индустрия в България остава ИТ секторът и то с доста голяма преднина пред останалите.
„Необходима е по-добра координация между висшето образование и бизнеса, както и активна роля на държавата в кариерното ориентиране още в гимназиален етап. Само така можем да подготвим бъдещи кадри, които ще бъдат не просто образовани, а и необходими”, заключи Николай Тръмбев.
Затова ли всели циганин се нарича майстор? и след него търсиш друг майстор да оправя бакиите на предишния? С едно курсче ако се ставаше програмист нямаше да има плочкаджии.
“Най-много пари се печели от строителство и лепене на плочки в баните.”
Така е, но в строителството трябват умения и трябва да се бачка. Не става с едно курсче по програмиране и после по цял ден да си седиш на стола и да тракаш по клавиатурата.
Най-много пари се печели от строителство и лепене на плочки в баните.
Искам програмист да стана, пачки да броя!
ИТ специалист едва ли ще се търсят, но в призводството и строителството със сигурност ще има голяма нужда от хора.
Дори в момента един добър плочкаджия или електротехник взима по-висока заплата от тази на средностатистически програмист.