
Търсенето на квалифицирани специалисти по изкуствен интелект е изключително високо в световен мащаб (снимка: CC0 Public Domain)
Заплатите на най-добрите инженери и учени в областта на технологиите с изкуствен интелект вече са сравними с възнагражденията на спортните звезди, отбелязват пазарните наблюдатели.
В конкурси за наемане на специалисти по изкуствен интелект американските технологични гиганти предлагат годишно възнаграждение от над 10 милиона долара, за да привлекат и задържат водещи инженери и изследователи.
Конкуренция за кадри
Компаниите OpenAI, Google и xAI предлагат пакети на стойност няколко милиона долара на най-добрите инженери и учени в областта на изкуствения интелект, отбелязва Ройтерс.
Въпреки че борбата за привличане на най-добрите специалисти и поддържането им доволни винаги е била отличителен белег на технологичната индустрия, откакто ChatGPT стартира в края на 2022 г., стимулите за висококвалифицираните AI инженери и учени достигнаха нивото на заплащане на професионалните спортисти.
ИТ компаниите са принудени да предлагат по-високи заплати и допълнителни придобивки, за да привлекат и задържат необходимите им кадри. Това може да увеличи общите разходи на бизнеса и следователно да повлияе на неговата рентабилност.
Наемане на „индивидуални участници”
Собствениците на големи технологични компании, включително OpenAI и Google, искат да останат в надпреварата за създаване на най-добрите модели на изкуствен интелект и набират така наречените „индивидуални участници” – специалисти, чиято работа може да изгради или разруши цели технологични компании.
Ноам Браун, един от изследователите, стоящи зад неотдавнашните пробиви на OpenAI в областта на изкуствения интелект и по-специално в сложните математически и научни разсъждения, споделя пред Ройтерс, че когато е проучвал възможности за работа през 2023 г., е бил ухажван от членове на технологичния елит.
Предлагали са му обяд с основателя на Google Сергей Брин, игра на покер със Сам Алтман или посещение с частен самолет от инвеститор. xAI се опитала да го привлече с предложение за директен телефонен разговор с Илон Мъск, без никакви уводни интервюта или разговори.
В крайна сметка Браун избрал OpenAI, защото технологичната компания била готова да отдели ресурси – хора и компютри – за работа, към която е имал страст. „Финансово това не беше най-добрият вариант, който имах”, казва той. Експертът обяснява избора си с факта, че за много изследователи на изкуствения интелект възнаграждението не е най-важното.
Парични бонуси и промоции
Бонусите за задържане на специалисти в големите ИТ компании могат да достигнат 2 милиона долара, докато опциите възлизат на 20 милиона долара или повече. Google предлага до 20 милиона долара годишно наред с други привилегии. Някои ИТ специалисти по изкуствен интелект получават частни самолетни полети или неформални срещи с ръководители на компании.
Според оценки на индустрията, броят на експертите по изкуствен интелект в световен мащаб, които могат да окажат ключово влияние върху разработването на езикови модели, не надвишава хиляда души. Това рязко изостря конкуренцията. Неотдавнашното напускане на Мира Мурати от OpenAI, за да основе собствен стартъп, допълнително раздвижи пазара.
Стартъпите и големите фирми прибягват до нетрадиционни подходи: от наемане на ИТ специалисти с квантов или физико-математически опит до използване на спортна аналитика за намиране на все още не съвсем популярни разработчици в областта на изкуствения интелект.
Заплатиюте на AI специалистите
Търсенето на квалифицирани специалисти по изкуствен интелект е изключително високо в световен мащаб. Това е модерна и актуална професия, която е сред най-високоплатените. Заплатите в AI индустрията зависят от много фактори, включително държавата, работодателя, нивото на образование и изискванията.
Според OpenAI, през 2025 г. заплатата на инженер-изследовател в областта на изкуствения интелект, който дори не влиза в топ 100 000, е между 295 000 и 440 000 долара годишно плюс оферти за акции. Инженерни специалисти могат да разчитат на 460 000 – 555 000 долара годишно и оферти за акции. Най-високите заплати в AI индустрията са в САЩ, Канада, Западна Европа, Австралия, Япония и Южна Корея.
Търсенето ще расте
През 2025 г. търсенето на специалисти по изкуствен интелект ще продължи да расте. Разработчиците, които създават услуги с изкуствен интелект – специалисти по данни, специалисти по машинно обучение (МО), математици, учени – са най-високоплатените. Те работят предимно в корпорации като OpenAI, Google, xAI или създават свои собствени ИТ компании.
Индустрията се нуждае също от разработчици, които знаят как да адаптират определен модел на изкуствен интелект към нуждите на пазара и да решават различни проблеми в него. Те работят предимно с готови AI услуги или ги използват за допълнително обучение на AI модели.
Останалите специалисти по изкуствен интелект използват услугите на AI като потребители и вече са станали ценни служители в своите компании. Те могат да адаптират дори най-сложните бизнес задачи, като делегират някои части на невронните мрежи.
Често компаниите търсят човек за редица отговорности, които са на пресечната точка на различни професии – например, инженер по машинно обучение (ML) с дълбоко разбиране на принципите на компютърното зрение, инженер на данни, анализатор на данни.
Работодателите са готови да предложат на такива служители добри условия, но имат и високи изисквания. Поради това опитните специалисти трябва постоянно да повишават квалификацията си и да изучават нови технологии, а новодошлите трябва да развият базата си от знания и умения възможно най-бързо, като едновременно с това изучават приложни дисциплини.