Изследване на компания за сигурност установи, че милиони свързани устройства, вкл. принтери с IP адрес, уеб камери и „сет-топ” кутии, са защитени само с пароли по подразбиране от рода на „root”. Това означава, че тези устройства са изключително лесно уязвими на хакерски атаки.
Незащитените устройства не са явление само в една страна или в мрежата на определен интернет доставчик. Те са разположени навсякъде в интернет, което е феномен в рамките на цялата дигитална индустрия, посочват авторите от анонимното изследване, предоставено на технологични сайтове като ArsTechnica.
За целите на проучването е била написана малка сканираща програма, която се инсталира самостоятелно на незащитените устройства и ги използва за извършване на допълнителни сканирания. Така създаденият ботнет е инфектирал 100 000 устройства на ден, осигурявайки на експертите по сигурност база за изследване от 420 000 устройства.
Експериментите с продължителност девет месеца, откриват 420 милиона IPv4 адреса, които отговарят на сондите, и с 36 милиона повече адреси с един или повече отворени портове. Като цяло, изследването установява 1,3 милиарда използвани адреси, вкл. 141 милиона зад защитна стена и 729 милиона, които връщат обратни записи от системата за домейн имена.
Вградените устройства действително са едни от най-достъпните в интернет, с ужасна сигурност. Много активни ботнети използват подобни устройства за разпространението си, коментират от компанията за сигурност Rapid7. Това се потвърждава и от анонимното изследване, което открива, че и други ботнет програми (освен създадената за целите на проучването) работят на тези устройства.
Ботнетът Aidra, например, е инфектирал 30 000 вградени устройства, вкл. Linux-базираните Dreambox TV приемници и други устройства с MIPS хардуер. Сканиращият софтуер е открил възможности в Aidra, които използват компрометираните устройства за извършване на DoS (отказ от услуга) атаки срещу цели, избирани от ботнет оператора.
Според изследване на Xerox от миналата година, само 13% от организациите осъзнават, че техните принтери и мултифункционални устройства представляват заплаха за информационната сигурност. Много компании дори не знаят, че тези устройства са свързани към интернет и още по-малко, че са податливи както РС-тата на неоторизиран мрежов достъп чрез атаки от рода на XSS (cross-site scripting), SQL инжекции и експлоатиране на уязвимости във фърмуера.
Веднъж заразени, тези устройства могат да се използват за прихващане на мрежов трафик, инфектиране на други устройства в мрежата или за иницииране на атаки. Организациите трябва да разберат, че мултифункционалните устройства са крайните точки на техните мрежи и като всяка друга крайна точка трябва да бъдат защитени, коментира Xerox. Компанията си партнира с McAfee в разработката на система, която позволява само на одобрен софтуер да се изпълнява на устройства като принтерите.