Атмосферата на Марс е съдържала голямо количество кислород, сравнимо с това на младата Земя, преди около 4 милиарда години, твърдят учени. До този извод те стигат след анализ на кратера Гусев.
Според учените, откритите в кратера вещества съдържат повече кислород, отколкото частиците от метеорити. Това се обяснява с факта, че метеоритите са по-млади обекти – на възраст от 180 до 1400 милиона години, докато частиците от кратера, анализирани от Spirit, са формирани преди 3,7 милиарда години.
Учените от Оксфорд начело с професор Бернард Уоод предполагат, че минералите от Гусев съхраняват в себе си кислорода от атмосферата на Марс, с който са взаимодействали.
Твърди се, че недрата и атмосферата на Червената планета са съдържали в миналото достатъчно голямо количество кислород. Веществата, събрани от марсохода Spirit, имат в състава си много атоми на окислена сяра, което говори за наличие на висока концентрация на кислород в планетата по време на нейното формиране.
Делът на кислорода в древността на Марс е бил съизмерим с този в земните базалти. Това означава, че преди 4 милиарда години Марс е бил топла, влажна и кислородна планета. За сравнение, кислородната обвивка на Земята е възникнала преди 2,5 милиарда години.
Някаква друга глупост ще измислят ли британските учени? Повечето от тях съм сигурен, че не знаят какво са яли преди два дни, камо ли какъв е бил Марс преди 4 милиарда години.
Венера не става, защото температурата там е 576 градуса по Целзий. Там са кацали единствено руски апарати с титаниев корпус.
“преди 4 милиарда години Марс е бил топла, влажна и кислородна планета.” После на нея се появили хората. Резултатът е налице.
Като прецакаме Земята, да се готви Венера 😀
Planetata maika 😉
A ne be !
Ще се окаже, че сме марсианци 🙂