Тим Бърнърс Лий, считан за изобретател на уеб, е вдъхновен от нова глобална идея. Той иска да осигури интернет достъп на всички бедни хора по света, като в това си начинание вече срещна разбиране от британското правителство и технологични гиганти като Google и Facebook.
Подкрепяният от правителството „Алианс за достъпен интернет” (A4AI), основан от пионера в уеб технологиите, ще работи с развиващите се страни за премахване на тесните места в политиките и регулациите, които спират достъпа на хората до интернет. Организацията ще помага за постигане на целта на ООН за широколентова услуга от начално ниво с цена под 5% от средния месечен доход.
Според Тим Бърнърс Лий, създаването на алианса е належащо, тъй като повечето хора по света все още не са онлайн, поради непосилните цени. Така например, в Мозамбик един гигабайт данни струва повече от две средни месечни заплати. Това води до разширяване на цифровото разделение, което от своя страна забавя прогреса в жизненоважни области като здравеопазване, образование и наука.
„С появата на достъпни смартфони, нови подводни кабели и иновации в използването на безжичния спектър, няма причина да продължава цифровото разделение”, казва Бърнърс Лий. „Реалната пречка в момента са антиконкурентните политики, които държат цените непосилни. Алиансът ще премахне тези бариери и ще помогне на хората да бъдат онлайн на разумна цена”, допълва той.
По данни на ITU, около 31% от населението в развиващите се страни е онлайн, в сравнение със 77% в развитите държави. Британското правителство е мотивирано да подкрепи инициативата, тъй като вярва, че интернет достъпът е двигател на икономическия растеж, коментира Джъстин Грийнинг, държавен секретар по международното развитие.
„Интернет дава власт в ръцете на хората и отваря общества. Но за милиони хора по света, поради високите цени, интернет е все още недостъпен”, казва Грийнинг.
Google, който развива собствен проект Loon за осигуряване на интернет покритие в трудно достъпни области чрез въздушни балони, даде благословията си за начинанието на Тим Бърнърс Лий. „Светът се нуждае от технически иновации и визия, за да увеличи броя на хората онлайн, но същевременно има нужда и от здрава основа за политики, която ще позволи на новите идеи да се развият”, коментира Дженифър Харуун, мениджър в Google.
По нейните думи, съвместната работа с партньорите от Алианса ще постави основите, необходими за задвижване на иновациите и доставяне на интернет до повече хора.
Много ясно се вижда само една алчност за нови потребители идиоти без ум и потенциал сами да разсъждават и взимат решения с тази инициатива на гиганти като Google и Facebook.
Има не малко факти и доказателства, че бедността уврежда и ограничава умствените способности на хората. Простото пускане на Интернет на бедни не само финансово, но и бедни интелектуално няма да доведе до нищо добро.
Ако Google и Facebook ги беше наистина грижа да помогнат на тези хора щяха съвсем по друг начин да го направят, а не да мислят само как да организират тълпа от идиоти в Интернет.
Същото както в един филм Идиокрация – сами по себе си технологиите не решават проблемите – трябва първо да се изградят основите с работа, здравеопазване и образование.