„Парадоксът на приятелството” е емпирично наблюдение, което сочи, че приятелите на един човек имат повече приятели, отколкото той самият. През 2014 г. пък се оказа, че този парадокс е напълно валиден в социалните мрежи.
Още през 1991 г. социологът Скот Фелд прави изненадващо откритие, докато изучава свойствата на социалните мрежи. Фелд изчислява средния брой на приятелите, които един човек има в мрежата, и го сравнява със средния брой на приятелите, които онези приятели имат. Противно на всякаква логика се оказа, че второто число е винаги по-голямо от първото. Или с други думи, вашите приятели имат повече приятели, отколкото вие.
Оттогава насам социолозите наблюдават този феномен в голямо разнообразие от ситуации, пише technologyreview.com. Във Facebook вашите приятели имат повече приятели от вас; в Twitter вашите последователи ще имат повече последователи от вас; в реалния живот сексуалните ви партньори ще са имали повече партньори, отколкото сте имали вие.
Разбира се, всичко това е „средно”. Изследователите на социални явления отдавна знаят, че този парадоксален ефект е резултат от топологията на мрежите и това как те са свързани помежду си. Ето защо подобни мрежи споделят едни и същи парадоксални свойства.
Но дали приятелите, имайки повече приятели, са и по-щастливи, отколкото вас, или пък по-богати, например? Това не е много ясно, защото щастието и богатството не се представляват пряко в топологията на една приятелска мрежа. Все пак интересно е колко далеч може да стигне един такъв парадокс.
Истината е че вашите приятели отдвана са преспали с вашите майки и сестри и се оглеждат в соц мрежите за нови бройки. Да ви е честито!
Има толково много социализирани хора, че посягат сексуално дори и на майките на така наречените приятели.
Да приемем че всеки има краен брой приятели и потребителите на социалната мрежа са краен брой.
Нека човекът който има най-много приятели от всички потребители на дадена социална мрежа има X на брой приятели.
Този човек би могъл да има приятели които имат максимум X на брой приятели, но не повече, тъй като той има най-много приятели измежду всички потребители в социалната мрежа.
Т.е. този човек няма приятел, който да има повече от X на брой приятели.
С това математически – гореописания парадокс е опроверган като неверен.
Ако се има предвид че приятелите ти имат повече приятели СУМАРНО (общо), то това е сравнително очевидно вярно твърдение, но не бих казал че е парадокс.
Да през 91-ва сигурно е ровил във фейсбук…
А дали приятелите в социалните мрежи са истински приятели?
Понятието приятел и в реалният живот и в Интернет е отдавна лишено от всякакъв смисъл и няма никаква стойност – едно нищо.