Твърди дискове с хелий достигат нов праг на надеждност от 2,5 милиона часа средно време между откази (MTBF), съобщи производителят HGST, подразделение на Western Digital.
Устройствата са изпълнени по фирмената технология HelioSeal, при която херметичната зона се запълва с хелий – този газ има седем пъти по-малка плътност, в сравнение с въздуха.
HelioSeal намалява турболентността от въртенето на магнитните плочи, консумацията на енергия и температурата вътре в диска. В допълнение, увеличават се броят на плочите и плътността на данните при запазване на 3,5-инчов формат.
Твърдите дискове по технология HelioSeal са предназначени за използване в центрове за данни. В момента HGST доставя модели Ultrastar He6 и Ultrastar He8 с капацитет съответно 6 и 8 терабайта (TB) и подготвя за пазара устройство с обем 10TB.
Хелият се произвежда от природен газ.
Хелият не се произвежда, натрупвал се е милиарди години и ще свърши до 20 г. След това – няма!
Е как защо, като ти изкарва 2.5 млн часа няма да го сменяш, ще паднат много продажбите, този проблем го има във всичката техника. Те за това са само за сървъри тези модели.
“защото хард дисковете не са били херметични”
Аре бе.
Не е направено досега защото хард дисковете не са били херметични (просто са много чуствителни към прах 🙂 ) което от една страна малко ги усложнява и прави по уязвими – разхерметизиране и изпускане на хелия от друга колкото повече терабайти толкова повече терабайти 🙂
Добавянето на хелий вместо въздух не е нито скъпо нито е някаква особена иновативност. Въпросът е защо не е направено досега……..