Органите на Европейския съюз започна официално разследване на китайския уебсайт за е-търговия Temu на фона на опасения, че платформата, която стана изключително популярна напоследък, продава незаконни продукти онлайн.
В четвъртък ЕС започна официално разследване на една от двете големи платформи за евтини продукти – Temu, която за кратко време стана фаворит на европейските е-купувачи. С мотото си „Пазарувай като милиардер” услугата превзе пазара на ЕС от стартирането си през април миналата година, като продава всичко от козметика до дрехи, както и мебели и технологии, доставяни директно от Китай за около 100 милиона потребители.
Европейската комисия заяви, че има много „опасения, че платформата, собственост на PDD Holdings, нарушава новия Закон за цифровите услуги (DSA), който регулира технологичните фирми”. Сред опасенията е това, че платформата не разполага с достатъчно стабилни системи, за да спре повторното появяване на „вече блокирани търговци-измамници” и че такива се появяват отново в рамките на дни след премахването им.
Високопоставен служител на Еврокомисията каза, че опасенията относно продажбата на фалшиви продукти, фармацевтични стоки, козметика и играчки са били поставени на дневен ред от различни власти в Европа, особено в Германия, Дания и Ирландия, където е европейското седалище на компанията.
„Получихме много информация от други органи, но има реални подозрения, че не се прави достатъчно, не и по ефективен начин, така че наистина да се предотврати разпространението на незаконни продукти”, казаха те.
Служителят, който остана неназован, добави, че европейските регулатори подозират, че Temu нарочно не въвежда ефективни системи за контрол, „преглеждайки, наблюдавайки и проверявайки какво се случва на платформата”.
Сред посочените мотиви е и това, че Комисията „е загрижена” относно „агресивните тактики за продажби” на платформата на Temu с нейния „пристрастяващ дизайн”, включващ „награди, подобни на игра”, както и със слаби системи за „намаляване на рисковете, произтичащи от такъв пристрастяващ дизайн”.
Спазва ли се законcт за цифровите услуги
Ако се установи, че Temu нарушава DSA, компанията може да получи големи глоби.
„Искаме да гарантираме, че Temu спазва DSA. По-специално да гарантира, че продуктите, продавани на тяхната платформа, отговарят на стандартите на ЕС и не вредят на потребителите,” коментира Маргрете Вестагер, изпълнителен вицепрезидент, отговарящ за портфолиото „Европа, подходяща за цифровата ера” в Комисията.
„Нашето правоприлагане ще гарантира равни условия за всички и че всяка платформа, включително Temu, напълно зачита законите, които правят нашия европейски пазар безопасен и справедлив за всички”, допълни тя.
Длъжностни лице добавиха, че разследването има за цел да установи дали има „системен” проблем или не. „Искам да подчертая, че на този етап това са подозрения. Това не са заключения, нито дори предварителни заключения”, каза служител.
Оплакванията срещу Temu бяха повдигнати от общоевропейска потребителска група, която заяви, че нарушава DSA, като не предоставя на клиентите важна информация за продавачите на своите платформи. Тя подаде жалбата си през май, като 17 членки на ЕС, включително Франция, Италия и Холандия, също подадоха жалби до съответните национални органи.
„Има много проблеми, които потребителските групи идентифицират у Temu, които включват продажбата на много опасни или незаконни продукти или честото използване на дизайнерски техники за измама на потребителите,” заяви Фернандо Хортал Форонда, служител по дигитална политика в Европейската организация на потребителите (BEUC), автор на една от първоначалните жалби.
„Това решение на комисията е обещаваща стъпка, но само първата”, каза той.
Реакцията на Temu
Длъжностни лица от Еврокомисията казаха още, че Temu е „изключително отзивчив” към запитването на ЕС, отговаряйки „в рамките на минути” на всички въпроси.
По повод разследването платформата излезе с изявление: „Temu приема сериозно задълженията си по DSA, като непрекъснато инвестира, за да укрепи своята система за съответствие и да защити интересите на потребителите на нашата платформа. Ние ще си сътрудничим изцяло с регулаторите в полза на нашата споделена цел за безопасен, доверен пазар за потребителите”.
Собственикът на платформата има желание да подпише „меморандум за разбирателство относно продажбата на фалшиви стоки в интернет” – доброволно споразумение, улеснено от Комисията.
„Фалшифицирането е предизвикателство за цялата индустрия и ние вярваме, че съвместните усилия са от съществено значение за напредъка по нашите общи цели за защита на потребителите”, каза говорител на платформата.