ИТ корпорация иска 70-часова работна седмица

Някои предприемачи смятат, че хората трябва да работят постоянно, без почивка
(снимка: CC0 Public Domain)

Азиатски ИТ гигант, известен с бруталното си отношение към служителите, лобира работната седмица да стане 70 часа. Работа седем дни в седмицата, без почивка.

Основателят на индийската IT корпорация Infosys заяви, че служителите трябва да работят седем дни в седмицата и 70 часа седмично. Нараяна Мурти е сигурен, че уикендът е нещастна грешка. Не за първи път Infosys е особено цинична към служителите си – компанията ги тормози от години, особено стажантите, като ги принуждава да работят безплатно, без да ги наема.

Работете, слънцето е още високо

Нараяна Мурти, съосновател на Infosys, заяви, цитиран от The Register, че в съвременния свят трябва да се работи 70 часа седмично. Според него, това е времето, което хората трябва да прекарват на работното място. Индийският шеф не вярва в така наречения „баланс работа-личен живот”.

Но при петдневна работна седмица, за да постигнат 70 часа, хората трябва да работят 14 часа на ден. Мурти предлага индийците да работят „само” 10 часа всеки ден, но напълно да се откажат от почивните дни.

Основната дейност на Infosys, създадена през 1981 г., е разработка на софтуер по поръчка, предимно за електронна търговия и телекомуникации. Фирмата предоставя и консултантски услуги по информационни технологии и софтуер.

Не за първи път Мурти се опитва да принуди хората да работят почти два пъти повече, отколкото е обичайно в много развити страни по света. Например, през октомври 2023 г. той предложи младите хора да работят по 12 часа на ден през „следващите 20 години, 50 години”.

За да избегне присмеха, Мурти мотивира предложението си хората доброволно да увеличат продължителността на работния си ден с един и половина пъти от чувство за дълг към страната и в подкрепа на бъдещите поколения. Той дава за пример индийския премиер Нарендра Моди, който може да работи по 100 часа седмично, както и много министри от сегашното индийско правителство.

Според Мурти, гражданите трябва да изразят своята благодарност към правителството и да преминат към същия работен график. Той не повдига въпроса за заплатите, така че не е известно дали планът му включва повишаване на възнагражденията до нивото на месечния доход на Моди за всеки, който се съгласи да работи 100 часа на месец.

Непреклонен във възгледите си

Мурти изглежда абсолютно вярващ в идеята, че хората трябва да работят без никаква почивка. Още през януари 2024 г. той говори за възгледите си, а през октомври 2024 г. отново подхвана темата.

На неотдавнашната среща на върха на глобалните лидери CNBC го попита дали все още стои зад предложението си за 70-часова работна седмица. „Абсолютно”, каза Мурти. „Не вярвам в баланса между работата и личния живот. Не съм променил възгледите си. Ще ги взема със себе си в гроба”, непреклонен е той.

Според TechSpot, Мурти изглежда мрази уикендите сами по себе си. Той съжалява, че през 1986 г. индийските компании са преминали от шестдневна на петдневна работна седмица.

„Не бях много доволен от това. Мисля, че в тази страна трябва да работим много усилено, защото нищо не може да замени упоритата работа, дори и да си най-умният човек”, казва Мурти.

В момента основателят на Infosys е пенсионер, тоест не работи и не прекарва половината си живот в работа. Но той твърди, че е идвал в офиса в 6:20 сутринта всеки ден и се е прибирал в 20:30, което означава, че е работил по 14 часа. Мурди уверява, че е прекарвал шест дни и половина всяка седмица в офиса до пенсионирането си, но не предоставя никакви доказателства за думите си.

На въпрос дали съжалява, че не е прекарвал повече време с децата си, вместо да работи, той отговаря, че качеството е по-важно от количеството и че час и половина до два часа, които е прекарвал с децата си на вечеря след завръщане у дома, са били „много забавни”.

Някой греши

Всички аргументи на Мурти за принуждаването на хората да работят по 70 часа седмично и лишаването им от уикенди (и вероятно ваканции) веднага се подкопават от резултатите от много изследвания за влиянието на извънредния труд върху производителността на служителите.

Според TechSpot, прекомерната работа може да влоши производителността, вместо да я подобри. Япония регистрира множество смъртни случаи от преумора, което накара страната да предприеме мерки срещу прекомерната работа.

Infosys, основана от Мурти, е известна в целия свят с твърдото си отношение към служителите, особено към младите – точно тези, които шефът насърчава да посветят 70 часа седмично на работа и освен това да работят без почивни дни.

Infosys буквално принуждава хиляди млади инженери да преминават неплатени стажове отново и отново в продължение на години. Нито един от тях обаче не е нает на постоянна работа.

Компанията беше обвинена в експлоатация на наскоро завършили инженери. В продължение на две години младите кадри са многократно принуждавани да преминат „предварително обучение” и да полагат изпити.

Infosys, разбира се, не им плаща пари за времето, прекарано на стажове и изпити. Случаят стигна до индийското министерство на труда и срещу компанията беше подадена жалба от името на профсъюз.

Коментари по темата: „ИТ корпорация иска 70-часова работна седмица”

добавете коментар...

  1. Machiavelli

    Капитализмът е антидот за демокрацията.

Коментар