TechNews.bg
АктуалноНовини

Банките се нуждаят от нови технологии за управление на риска

Пред банките стои задача да въведат нови технологични системи, за да отговорят на регулациите за управление на риска, които влизат в сила от 2017 г.
Пред банките стои задача да въведат нови технологични системи, за да отговорят на регулациите за управление на риска, които влизат в сила от 2017 г.

Нови тенденции при управлението на риска очерта световен форум в Лондон. Банките трябва да въведат технологични системи, които да отговорят на регулациите за управление на риска, влизащи в сила от 2017 г., съобщиха от българската компания ScaleFocus.

„Когато става дума за управление на риска, технологичната страна е точно толкова важна, колкото и качеството на бизнес/puck анализа. Затова финансовите институции трябва да привлекат както опитни консултанти по моделиране на риска, така и експерти, които познават технологичните инструменти за реализацията на процеса”, коментираха от ScaleFocus, която е сертифицирана да внедрява продукти на IBM за управление на риска.

Само 11% от нашите пари са кеш, останалите са дигитални, затова се нуждаем от по-умни системи, с които да ги управляваме. Около това се обединиха експертите на световния форум за управлението на риска, който беше организиран от IBM в Лондон. Няколко основни тенденции бяха очертани по време на форума:

[related-posts]

Банките имат нужда от по-качествени данни и последователни процеси. Те трябва да намалят броя на хората, които се занимават с управление на риска, но да работят с повече експерти, които са компетентни да тълкуват по-опростени рискови модели за вземане на ключови решения.

Например, Сити банк наема около 10 000 специалисти, които да се занимават с прилагането на  новите регулации и все по-сложните метрики и правила за управление на банковия бизнес , на фона на цялостно намаляване на броя на служителите си с около 20 000 човека през последните 2 години.

Привеждането в съответствие с регулациите има все по-сериозна тежест в цялостната структура на разходите при банките. Затова трябва да се изградят и поддържат гъвкави платформи за прилагане на промените, за анализиране на данните и моделиране на риска. Това се превръща в основен приоритет и предпоставка за стабилност на една банка в бъдеще.

Клиентите искат да имат достъп до все повече банкови услуги през мобилни устройства, чрез приложения и социални мрежи. „Това увеличава в пъти рисковите фактори и изисква творчески подход при предвиждането на опасностите”, коментираха от ScaleFocus.

още от категорията

Банките ще получават справки от НАП през Regix

TechNews.bg

CISO трябва да разбират бизнесите, които защитават

TechNews.bg

Scalefocus влeзе в Топ 100 на аутсорсинг индустрията

TechNews.bg

Инвеститор в рисков капитал придобива TBI Bank

TechNews.bg

tbi bank издаде облигации за €34 млн. на българския пазар

TechNews.bg

AI заменя хиляди банкови служители в Сингапур

TechNews.bg

1 коментар

1:1 15/12/2015 at 20:10

Докато го мислят – вече няма да са актуални мобил дебил смартфоните, които могат и да изчезнат като понятие в недалечното бъдеще.

Отговор

Коментари