Близо две трети (63%) от българските ИТ специалисти предпочитат да четат на хартия, а 37% в електронен формат. Това показва анкета, направена сред 200 служители в софийския офис на международната компания за ИТ услуги Endava.
Над половината (51%) от участниците в проучването споделят, че най-често четат на английски език, 44% – на български, а 5% – на друг език. Около 40% споделят, че най-често четат техническа литература с цел обучение, а останалите – за удоволствие. Сред най-предпочитаните жанрове са фантастика, езотерика, трилъри и биографични книги.
ИТ сферата е изключително динамична и един от ключовите фактори за успеха на всеки професионалист е желанието за трупане на нови знания и самоусъвършенстване, коментира резултатите от проучването Мариела Христова, управител на офиса на Endava в София, където е обособена библиотека с техническа литература с повече от 100 заглавия.
Проучването показва, че най-предпочитаните заглавия от техническата литература са „Clean Code” и „Code Complete”. В списъка убедително присъстват и книгите на българския гуру Светлин Наков.
Когато става въпрос за художествена литература, фаворитите на българските ИТ специалисти са фентъзи авторите Тери Пратчет, Джордж Р. Р. Мартин, Роджър Зелазни, Франк Хърбърт и Тери Гудкайнд. Наред с класиците Димитър Димов и Димитър Талев сред най-предпочитаните български писатели са посочени съвременни автори като Захари Карабашлиев, Васил Панайотов, Михаил Вешим, Милен Русков, Стоян Николов – Торлака и Емил Андреев.
„Резултатите от анкетата поставят под голям въпрос клишето, че ИТ специалистите се интересуват само от компютърни игри”, допълни Мариела Христова.
А защо не споменавате Тимъти Зан,Артър Кларк и Фредерик Пол?
Колкото до игрите,те са част от обучението на ИТ специалсисти!
А защо не споменавате Тимъти Зан,Артър Кларк и Фредерик Пол?
Колкото до игрите,те са част от обучението на ИТ специалсисти!
Мдааа, да не говорим, че всеки сам по себе си е чешит… Това да не им е масата на гласуващите синьо, зелено, червени. И 1000+ е малка извадка за да сеправят такива генерални изводи. Статия-пълнеж!
Вероятно е донякъде вярно, но изводът е много генерализиран. “Българските ИТ специалисти” далеч не са тези 200 човека, които са ги анкетирали и ако се анкетират 1000+ човека, резултатът може да бъде доста различен.